Türkiye Vizesiz Geçiş İçin Rum Kesimini Tanıdı

Türkiye Vizesiz Geçiş İçin Rum Kesimini Tanıdı

Mülteci krizi konusunda mutabakata varan Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki anlaşmaya göre Türkiye Kıbrıs Rum Kesimi'ni fiilen tanıdı. Kıbrıs Rum Kesimi vatandaşları artık Türkiye'ye vizesiz olarak seyahat edebilecek.

Avrupa Birliği ve Türkiye'nin mülteciler konusunda anlaşmaya varmasının ardından anlaşmaya eklenen son bir paragraf, Avrupa Birliği'ne anlaşmanın yapılmasından itibaren 1 ay içerisinde anlaşmayı düzeltme veya sonlandırmasının önünü açtı. AB, süreç planlandığı gibi işlemezse anlaşmayı iptal edebilir. Öte yandan vizesiz seyahat için  Türkiye'nin yerine getirmesi beklenen önemli koşullardan biri Türkiye'nin Rum Pasaportları'na diğer Avrupa Birliği üyeleriyle eşit muammelesi yapmasıydı. Türkiye'ye geçmek isteyen Rumlar sadece internetten vize başvurusu yaparken, diğer ülkeler kapıda vize alabiliyordu. Türkiye'nin Avrupa Birliği'nden vizesiz seyahat hakkı alabilmesi için, Avusturya, Belçika, Hırvatistan, Rum Kesimi, İrlanda, Hollanda gibi ülkelere vizeyi kaldırması şartı koşuldu.

Anlaşmanın ardından şartlar gereğince artık Rum vatandaşları Türkiye'ye girerken, kağıdı değil pasaportlarını mühürletecekler. Nisan ayına kadar Türkiye'den istenen şartlar yerine getirilirse, Nisan ayından sonra, Rum Pasaportları'na vize de verilmeyerek direkt giriş mührü vurulacak.

Düzenlemeler düzensiz göçü sona erdirme hedefini karşılamazsa...

Avrupa Birliği yerleştirme için büyük çoğunluğu gönüllülük esasına dayalı olarak 72 bin kişilik yer hazırlama vaadinde bulundu. Türkiye ve Avrupa Birliği arasında mutabakata göre anlaşmaya; “Bu düzenlemeler düzensiz göçü sona erdirme hedefini karşılamazsa ve geri dönenlerin sayısı yukarıda sözü edilen rakamlara yaklaşırsa bu mekanizma gözden geçirilecek. Geri dönenlerin sayısı bu rakamları aşarsa, mekanizma son bulacak.” maddesi eklendi.

Anlaşma caydırıcılık mantığına dayalı olarak sürekli kontrol edilecek. Türkiye'den Yunanistan'a geçen mülteci sayısının düşmemesi halinde AB kontrollere dayalı olarak yapılan anlaşmayı sona erdirebilecek. Böyle bir durumun gerçekleşmesi Avrupa Birliği'nden vizesiz seyahat talebinde bulunan Türkiye'nin talebinin onaylanmasını tehlikeye atacak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.