Uluslararası Heyet Senemiskoo’yu Ziyaret Etti

Uluslararası Heyet Senemiskoo’yu Ziyaret Etti

İzmir Tuhafiye Manifatura ve Benzerleri Odasının yürüttüğü Döngüsel Ekonomi (Erasmus+CircleVet) çalışmaları kapsamında projenin ilgili paydaşları, Almanya, Finlandiya, Slovakya, İtalya ve İspanya’dan gelen uzmanlar Senemiskoo’ya ziyarette bulundu.

İzmir Tuhafiye Manifatura ve Benzerleri Odası üyelerinden Senem Şenyuva’nın Senemiskoo adlı atölyesinde konuk ettiği heyet Circle-VET çalışmaları hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

Senem  Şenyuva, Senemisko adlı atölyesinde, tekstil atıklarını değerlendirerek döngüsel ekonomiye katkıda bulunuyor ve atıklardan ürettiği ürünlerle hem yardım kuruluşlarına da destek oluyor. Çeşitli atölyelerden topladığı kumaş, jean, deri ve ağaç parçalarından, bez bebekler, çeşitli hediyelik ürünler, tasarlayıp üretiyor ve tasarladıklarını ihtiyaç sahiplerine ücretsiz gönderirken mutluluk duyuyor.

Senem  Şenyuva ayrıca açtığı internet sayfası ve sosyal medya aracılığı ile ürünlerini talep edenlere kargo aracılığı ile ulaştırıyor.

Döngüsel Ekonomi (Circle-VET), bugün AB ülkeleri arasında hızla yaygınlaşmakta. Özellikle geri dönüşüm,  yeniden kullanım ve kazanım, maddenin ekonomik döngüsü, sıfır atık konuları hız kazanmış durumda. İzmir Tuhafiye Manifatura ve Benzerleri Odası yetkilileri, tekstil ve kumaş atıklarının ipliğe dönüşümü, tekstil atıklarının ayrıştırılması konusunda İzmir ve Uşak’ta Oda üyeleri  işletmelerle çalışmalarda bulundu. İzmir Tuhafiye Manifatura ve Benzerleri Odası Başkanı Kemal Ateş, “Odamıza üye tekstil üretimi yapılan işletmelerimizde atık konumunda bulunan, parça kumaşlar, iplik vb. tekstil atıklarını geri dönüşüm yolu ile ekonomiye tekrar kazandırma, tekstil materyallerinin yeniden kullanımı konusunda yeni çalışmalar ve projeler geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.