1. YAZARLAR

  2. Ebru Akçınar Özgür

  3. Vergi mükelleflerine önemli hatırlatmalar
Ebru Akçınar Özgür

Ebru Akçınar Özgür

Yazarın Tüm Yazıları >

Vergi mükelleflerine önemli hatırlatmalar

A+A-

Değerli Okurlarım;
Bu yıl yeni çıkan kanunlar ve tebliğler ile ilgili Siz Değerli okurlarımın ve vergi mükelleflerinin, dikkat etmesi gereken önemli hususlar aşağıdaki gibidir;
 
1-) Kamu alacakları ile ilgili Ödeme emri ile mükelleflere tanınacak ödeme veya mal bildiriminde bulunma süreleri, ödeme emrine karşı dava açma süresi, 7 günden 15 güne çıkartılmıştır.

2-) Kurumların iki tam yıl aktifinde tuttuktan sonra sattıkları gayrimenkullerden sağladıkları kazançlara uygulanan %75 oranındaki istisna 5.12.2017 tarihinden sonra %50’ye indirilmiştir.

3-) Gelir İdaresi Başkanlığı, 01.07.2018 tarihinden itibaren eski yazarkasaların Z raporlarını idarenin belirleyeceği bir sistem üzerinden bildirme yükümlülüğü getirmektedir.

4-) Mükellefin bilinen işyeri adresine gönderdiği tebligatın tebliğ edilememesi ve adres kayıt sisteminde kayıtlı bir yerleşim yeri adresi olmaması durumunu ilanen tebliğ yapılacak haller arasına eklenmiştir.

5-) 31.01.2018, tarihine kadar Defter-Beyan Sistemini kullanmak mecburiyetinde olan mükelleflerin kayıt yaptırması gerekmektedir.

6-) Şirket ortaklarının, şirket ana sözleşmesinde yazılı sermaye ödemelerini gerçekte ödenmedikleri halde ödendi gibi gösterildiğinde, yada sermayenin tamamı taahhüt edilmediği halde taahhüt edilmiş gibi gösterildiğinde, TTK. 562. Maddesine istinaden hapis cezasına maruz kalınabileceklerdir.

7-) Anonim  şirketlerde; Yönetim kurulu, temsil yetkisi olmayan yönetim kurulu üyesini yada şirketlerinde hizmet akdi ile çalışan birini ticari vekil veya diğer tacir yardımcısı şeklinde atamaları halinde, Türk Ticaret Kanunun yönetimin devri başlıklı 367 maddesine göre hazırlayacakları iç yönergede görev tanımını açıkça belirtmeleri ve düzenlenen bu iç yönergeyi tescil ve ilan ettirmek zorundadırlar.

Limited Şirketlerde; şirket müdürleri, şirkette hizmet akdi ile çalışanları sınırlı yetkiye sahip ticari vekil veya diğer tacir yardımcı şeklinde atamaları halinde, Türk Ticaret Kanunun yönetimin devri başlıklı 367 maddesine göre hazırlayacakları iç yönergede görev tanımını açıkça belirtmeleri ve düzenlenen bu iç yönergeyi tescil ve ilan ettirmek zorundadırlar.

9-) Anonim Şirketler ve limited şirketler; Yönetim Kurulu Karar Defterini, 2018 Yılı Ocak ayı sonuna kadar kapanış tasdikini yaptırmak zorundadırlar.

10-)Anonim Şirketler ve limited şirketler; “Yevmiye Defterinin” kapanış tasdiklerini, 30 Haziran 2018 Tarihine kadar kapanış tasdikini yaptırmak zorundadırlar.

11-)Türk Ticaret Kanunu’nun 39. Maddesine istinaden fatura ve gider pusulalarında İşletmelerin sicil numarası, ticaret unvanı, işletmenin merkezi ile internet sitesi kurma zorunluluğu var ise tescil edilen internet sitesi adresinin gösterilmesi gerekmektedir.

12-)Anonim şirket ve Limited şirket Ortak ve yöneticilerinin şirkete karşı belirli koşullar altında borçlanabileceklerdir.

13-)İşyeri Kira Ödemeleri, tutarı ne olursa olsun, banka kanalı ile yapmak zorunludur.

14-)Sigortalı çalışanınız varsa Sigortalı Hizmet Listesini işyerinde bulundurmak zorunlu olup, ücret bordrosunu ve ücret hesap pusulasını da çalışanlarınızın imzalaması gerekmektedir.

15-)5 kişi ve daha fazla işçi çalışan işyerlerinde işçilerin ücret ödemeleri bankadan üzerinden yapılmak zorundadır.

16-)Perakende satış fişi, yazarkasa fişi, fatura vb. belgeleri düzenlememenin tespit edilmesi halinde, özel usulsüzlük Cezası ile muhatap olursunuz.

17-)Satış yapılan her gün yazarkasadan günlük z raporu ve ayın son günü ise aylık z raporu almak zorunludur.

18-)Sattığınız malın işyerinizden başka bir yere sevkinde fatura düzenlemiş olsanız bile sevk irsaliyesi düzenlemek ve mal ile birlikte (kargo şirketi ile gönderseniz bile) sevk etmek gerekmektedir. Ancak mal teslimi iş yerinde yapılmış ise faturada bunu belirtmek koşulu ile sevk irsaliyesi düzenlemek gerekmektedir. (bu hallerde malı alan kişi vergi mükellefi ise sevk irsaliyesi düzenleyecektir.)

19-)Verilen ve alınan çeklerin listeleri ve banka hesap hareketlerini içeren ekstreleri ve kredi kartları sliplerini, pos gün sonu raporlarını ve bankalardan gelen kredi kartı üye işyeri hesap özetlerini muhasebecinize mutlaka veriniz.

20-)Her ay mal ve hizmet alımı ve satımı yaptığınız kişi ve şirketlerden Cari Hesap Ekstresi alınız.

21-)Tüm evraklarınızı eksiksiz muhasebecinize teslim ediniz. Geç gelme olasılığı olan faturalarınız varsa önceden uyarmayı, acil olarak göndermelerini sağlamayınız. Zamanında teslim edilmeyen evraklardan Ba Bs formlarının bildirilmesinden doğabilecek sorumluluk size ait olup, yanlış ve eksik bildirimde bulunmanın mali cezası bulunmaktadır.

22-)Dönem sonlarında işyerinizdeki emtiaları saymak, tartmak, ölçmek suretiyle tespit etmeyi, (V.U.K.ilgili amir hükümlerine göre) ve oluşturulan envanter listelerini mutlaka imzalı olarak muhasebecinize veriniz.

23-)Adres değişikliği, iştigal konusu değişikliği, kira kontratlarında değişiklik, şube açılış ve kapanış işlemleri gibi, işlem ve değişiklikleri olay gerçekleşmeden önce muhasebecinize bildiriniz. Aksi halde cezai işlemlere maruz kalabilirsiniz.

24-)Bir ay içerisinde 7.000,00 (yedi bin) TL ve üzerindeki alım faturalarını açık fatura şeklinde düzenlettirmeyi, yine satış faturalarını açık fatura şeklinde düzenlemeyi, Bu faturaların ödemelerini mutlaka çek, banka havalesi ve eft veya posta çeki ile yapmayı veya tahsil etmeyi unutmayınız.

25-)Firmanız  ortaklarının yakın akrabalarına, çalışanlarına, onların ve şirket ortaklarının ortak oldukları başka şirket ve kurumlara ve buna benzer ilişkili kişilere yapılan mal ve hizmet satışlarında diğer müşterilerinize uygulanan fiyat ve ücreti uygulayarak fatura düzenlemeyi, sayılan bu ilişkili kişilere emsal bedelin altında ve üzerinde yapılan satışlar firmanızı transfer  fiyatlandırılması durumuyla karşı karşıya getirip vergi idaresinin firma kayıtlarını inceleme sonucunu doğuracağı gibi, bunun neticesinde de cezalı tarhiyat yapılmasına maruz kalabilirsiniz.

26-)Firmanızın resmi banka hesaplarından, başka kişiler için kredi-hatır çeki-pos cihazınız kullanmamayı, Bu tip işlemlerinde firmanızı ve banka hesaplarınızı aracı olarak kullandırmayınız.

27-)Firmanızın resmi banka hesaplarından şahsi ödeme ve tahsilâtlarınızı yapmamayı, Firmanıza ait çekleri, özel şahsi harcamalarınızda kullanmayınız.

28-)Vergi Dairesi, SGK ve diğer kurumlardan gelip sizlere tebliğ edilen resmi yazıları ve bildirim zarflarını üzerlerine tebliğ tarihini yazarak anında muhasebecinize veya avukatınıza iletiniz.

29-)İşçilerinizin işe giriş tarihlerini işçi işe başlamadan en geç bir gün önce, İşçilerin işten çıkış tarihini ve sebebini aynı gün muhasebecinize bildiriniz. Bu bildirimleri mutlaka bir yazı yada e-posta ile yapınız.

30-)İşe aldığınız işçilerin mutlaka personel özlük dosyasını imzalamalarını ve gerekli olan belgeleri (ikametgâh, nüfus cüzdan fotokopisi, diploma örneği, adli sicil kaydı, vukuatlı nüfus cüzdan örneği, sağlık raporu ve 2 adet fotoğraf ) tamamlatınız.

31-)İstifa eden işçilerden istifa ve ibra dilekçesi alınız. Yasal haklarını mutlaka banka kanalı ile ödeyiniz.

32-)İşçi çıkarmalarda işten çıkarılan işçi kusurlu ise (işe geç gelme ,işe gelmeme,hırsızlık, taciz v.b) durumu mutlaka tutanakla tespit edip çıkarılan işçiye ve şahitlere imzalatmayı ve böyle bir durumun mevcudiyeti halinde mutlaka mali müşavirinizle irtibat kurmayı unutmayınız.

33-)Mevcut çalışan işçileriniz ve daha sonra işe girecek olan tüm işçilere aile durum bildirimi formunu doldurtup (yıl içinde aile de durum değişikliğini de) en kısa zamanda muhasebecinize gönderiniz.

34-)Her ayın son iş günü sigorta ve bağ-kur primlerinizi ödeyiniz.

35-)Ücret Hesap Pusulalarını mutlaka işçilerinize imzalatınız.

36-)Her ayın 26’sının Kdv ve Aylık Muhtasarlarının ödemesinin son gün olduğunu unutmayınız.

37-)01.01.2018 tarihinden itibaren vergi ve sgk borcu olanların Ticaret sicil müdürlüklerinde işlemlerinin yapılamayacağı gibi,bankadan kredi kullanamayacağınızı unutmayınız.

38-)E-tebligat ile veya diğer tebligat yoları ile tebliğ edilen  ödeme emri ile talep edilen vergi borcunuzu 15 gün içinde ödemezseniz, 45 gün içinde otomatik olarak E-Haciz uygulamasına maruz kalacaksınız.

Bundan sonra siz değerli vergi mükelleflerinin  mağdur olamaması için daha dikkatli olacağınızı umar, önemli konularda mutlaka Mali Müşavirlerinize    danışmanızı öneririm .

Unutulmamalı ki ;Hayatta muvaffak olmak için üç şey lazımdır;
Dikkat,İntizam,çalışma …MEVLANA

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.