1. YAZARLAR

  2. Dr. Derya Güneş

  3. Vitamin B-12 Gerçeği
Dr. Derya Güneş

Dr. Derya Güneş

Yazarın Tüm Yazıları >

Vitamin B-12 Gerçeği

A+A-

Hepimizin günlük hayatta arada sırada da olsa aldığımız vitamin desteklerinin başında gelen B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin yapımında, hücre metabolizmasında ve sinir sisteminin işlevlerinde önemli rolü olan suda eriyen bir vitamindir.

Genelde et, balık ve kümes hayvanlarında bulunması ile vegan veya vejeteryan beslenme tarzı olanlarda, mide ve bağırsak hastalığı olup da emilim sorunu olanlarda vitamin B12 eksikliği görülebilir ve tedavi gerekebilir. Emilim sorunu olan kişilerde tedavide B12 vitamini enjeksiyonlarıdır ve tedavinin ömür boyu devam ettirilmesi önerilir. Vejeteryanlarda görülen eksiklikte ağızdan B12 tedavisi kullanılabilir ve düzey takibi ile tedavi planı çizilir. Ağızdan alınan B12 vitamininin kişinin diğer kullandığı ilaçlarda etkileşimi iyi bilinmeli ve ilaçların gün içindeki dağılımı ona göre planlanmalıdır. Çünkü B12 vitamini birlikte alınan mide ilaçları, C vitamini, bazı şeker  ilaçlarının varlığında emilmez.

Tedavisiz bırakıldığında vitamin B12 eksikliği kansızlık, kas ağrıları ve güçsüzlüğü, barsak problemleri, sinir sisteminde bozukluklara neden olabilir. Hastalar genellikle bu sorunlar zaten baş göstermişken doktora başvurur ve tedavi süreci klinisyen tarafından belirlenir.

Vitamin B12 düzeyine bakılmaksızın beslenmeye destek olarak vitamin alınması her ne kadar çoğu insanın yoğun çalışma ve stres dönemlerinde başvurduğu bir yol olsa da tavsiye edilmemektedir. B12 vitamininin gereğinden fazla dozda alınması durumunda emilmeden böbrekten atılması söz konusu olacaktır, ancak bulantı, kusma, baş ağrısı gibi yan etkilere neden olabilir. Dolayısıyla her ne kadar suda eriyen ve yüksek dozları atılan ve toksisite yaratmayan bir vitamin olsa da B12 vitaminini fazladan kullanmak sağlığı kötü yönde etkileyebilir.

Bazı durumlarda diyabet ve nöropati gibi sinir sistemi hastalıkları varlığında B12 düzeyi normal sınırlarda olsa bile klinisyen tarafından destek tedavi olarak vitamin preparatları verilebilir, bu durumda da yine dozu ve süreci hekim tarafından belirlenir. Yapılan çalışmalarda fazladan B12 vitamini almanın duygu durum ve halsizlik üzerine olumlu etkisi olduğu görülmemiştir, ancak psikosomatik etki ile kendini iyi hissetme hali söz konusu olabilir ki yan etkileri olabileceğinden kendi başına ilaç almamak aslında en iyisidir.

Sağlıkla kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum