1. YAZARLAR

  2. Ömer Oktay Bal

  3. VSCO da Mesajlaşma Modasına Uydu!
Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

VSCO da Mesajlaşma Modasına Uydu!

A+A-

Akıllı telefon kullanıcılarının çok büyük bir bölümünün fotoğraf düzenlemek ve bu fotoğrafları farklı sosyal medya platformları üzerinden direkt olarak paylaşmaları amacıyla kullanmakta oldukları vsco isimli uygulama geliştirilmeye devam ediyor. Uygulamayı kullanan kişilerin birbiriyle daha kolay şekilde iletişim kurmasını sağlamaya yönelik olarak yapılan yeniliklere özel mesajlar bölümü eklendi. VSCO tarafından yapılan bir açıklamayla uygulamaya eklendiği belirtilen bu özelliğin ilk bakışta Instagram ve benzeri platformlarda aktif şekilde kullanılan uygulama için mesajlaşma özelliklerine büyük oranda benzediği görülüyor. Fakat VSCO’nun mesajlaşma noktasında tercih edilen bir uygulama olması için alternatiflerine kıyasla neler sunacağı uygulamanın kullanılmasında belirleyici bir etken olacak. 
 

VSCO Mesajlaşma Sistemi Nasıl Çalışıyor?
 

VSCO platformunun sosyal medya platformlarına kıyasla en büyük avantajı olan fotoğraf düzenleme özellikleri mesajlaşma geliştirmesinin de en çok ilgi çeken etkenlerinden biri olacak. Artık kullanıcılar VSCO üzerinde fotoğraflarını düzenlerken kullanmış oldukları düzenleme araçlarını, ipuçlarını ve fotoğrafları kendi zevklerine uyduran püf noktaları diğer kullanıcılarla paylaşabilecek. Böylece çok farklı profillerin uygulama içerisinde aktif bir şekilde hareket etmesi hedefleniyor. Kullanıcılar başkalarıyla doğrudan kendi araçlarını paylaşabileceği gibi aynı zamanda başkaları tarafından geliştirilmiş olan yaratıcı içeriklerin de kendileri tarafından kullanılmasını sağlayabilecek. Uygulama içerisinde takip özelliğini de daha etkin bir hale getirecek olan bu yeni sistemle kullanıcılar takip ettikleri kişilere mesaj atabilecek. Geliştirilen uygulamanın ilk olarak vsco x üyeleri olarak bilinen ücretli üyelere sunulacağı belirtildi. 
 

VSCO Instagram’ın Yerine Geçebilir Mi?
 

Başlangıçta VSCO X üyeleri için sadece aktif hale getirilecek olan vsco mesaj özelliğinde birkaç hafta içerisinde tüm kullanıcıların da bu özelliğe erişebileceği belirtiliyor. İlerleyen zamanlarda erişimi ücretsiz olarak tüm kullanıcılara aktarılacak olan VSCO’nun bu yeni özelliği rekabet içerisinde olduğu mesajlaşma uygulamaları arasında da önemli bir yer edinebilir. Özellikle Instagram uygulamasının mesajlaşma için ayrı bir uygulama üzerinde çalıştığı düşünülür ve Facebook’un da Facebook Messenger üzerinden iletişim sağlamaya imkan vermesi dikkate alındığında VSCO’nun önünün açık olduğu düşünülüyor. Burada kullanıcıların VSCO’ya olan ilgisinin ortaya çıkmasında uygulamanın fotoğraf düzenleme ve mesajlaşmada neler sunacağı belirleyici olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar