Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Wattpad Nedir?

Wattpad, 24 milyon kullanıcısı ile dünyanın önde gelen yayım sitelerinden birisi ve üyelerinin çoğunluğunu okuyucular oluşturmakta. Yazarların oranı ise yalnızca %10. Bunu bir yayınevi olarak değil sosyal ağ olarak düşünmek daha mantıklı olacaktır. Çünkü kullanıcıların oturum süreleri genellikle 30 dakika kadardır ve kullananların çok büyük çoğunluğu mobil cihazlar üzerinden erişim sağlamaktadır.

Wattpad’in İçeriğinde Neler Vardır?

Seri olarak yayınlanabilen içerikler ile yazarlar hikayelerinin bir bölümünü yayınlayabilmektedir. Yeni hikayeler eklendikçe yazarın takipçileri içerik bildirimleri alırlar, ayrıca yazarlar takipçilere e-posta da gönderebilmektedir. Kariyerleri boyunca sadece Wattpad'de yazan yazarlar mevcuttur. Bu yazarların çoğunluğunu ise hevesli gençler oluşturmaktadır ve sosyalleşmek adına ve para kazanmak adına burada içerik üretirler. Ayrıca kitap yazan ve yayınevlerine ulaşamayan yazarlar da burada yazdıklarını yayınlayabilmektedir.

Wattpad ile Nasıl Para Kazanılır?

Wattpad’de yazmaya başlayan ve yazdıklarıyla ünlü olan insanlar ve kitap anlaşmaları yapan yazarlar da mevcuttur. Yaşları 15 ile 25 arasındaki birçok genç oldukça popüler olmuşlardır ve seri şeklinde kitap anlaşması yapanlar olmuştur.13-18 yaş arası gençler için çok popüler bir site ama sitenin %35'i 18-30 arası. Yaşınız genç ise veya gençlere hitap edebiliyorsanız muhakkak Wattpad'de olmalısınız! Romantik ve bilim kurgu toplulukları en çok iş yapan veya ilgi çeken kategorilerdir. Bunun dışında ise gençlerin telefon yazışmalarından hikayeler üreten yazarlar da oldukça ilgi çekmektedir.

Dünya Genelinde Wattpad

Wattpad'in küresel olarak büyümesi söz konusu. ABD, Kanada, İngiltere en büyük pazarıdır ancak doygunluk açısından Filipinler’in yeri ayrıdır. Wattpad Filipinler’de bir numaralı uygulamadır ve basılı kitap satan yerler için en çok satanlar listelerine yön vermektedir. Wattpad bunların yanı sıra kendisi de yazarların kitaplarını basan ve onları destekleyen konumdadır. Wattpad ilgi çekici hikayeleri ve yazarları destekleyerek yazarların gelişmesini sağlarken, yayınevlerinin de kitap basmasına öncülük eder. Ayrıca yazarlar için ne kadar çok okunuyorsa o kadar çok para kazanma seçeneğiyle kullanıcılarına hizmet etmektedir.

Wattpad Nasıl Kitap Satar?

Tweet'leriniz veya blog gönderilerinizin aksine, hikayeniz için bir hayran kitlesi oluşturmakla işe başlanılmalıdır. Bir kitle edinmeye başlanıldıysa her şey yazar için daha iyiye gidecektir. Yazarlar seri halde yayınlayacakları hikayelere ve bölümlerin sonuna bir harekete geçirici mesaj ekledikleri takdirde daha çok ilgi çekeceklerdir. Sonunda ise hikayeleriniz bittiğinde kitabınızı yayınlayabilecek konuma gelebilirsiniz. Bu tamamen hikayelerinizin ne kadar talep edildiğiyle alakalıdır. Eğer yazarlar çok talep alıyorsa bu durum yayınevlerinin de dikkatinden kaçmaz. Yayınevleri de yazara ulaşarak teklifte bulunabilirler.

Wattpad’i Kullanmak

Wattpad'i kullanmaya başlamak için, ona diğer sosyal ağlar gibi bakmak lazım. Bazı insanları takip etmek, kuralların nasıl çalıştığını ve sitenin kültürünü öğrenmek, yorum yapmak, beğenmek gibi seçenekler sosyal medya özelliği taşıyan Wattpad’in etkileşimli bir yer olduğunun kanıtıdır. Kullanıcıları anahtar kelimelere göre arayabilmek ve benzer eserler, yazan yazarları takip etmek, bu tür işleri seven kişileri takip etmek de sitenin diğer özelliklerinden bazılarıdır. Site, sadece bitmiş işler için değil, yazma alıştırması ve eğlence için de düşünülebilecek ve yazılar eklenebilecek bir platformdur.

Önceki ve Sonraki Yazılar