1. YAZARLAR

  2. Ömer Oktay Bal

  3. Whatsapp İki Yeni Özellik Daha Aldı!
Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Whatsapp İki Yeni Özellik Daha Aldı!

A+A-

Kullanıcı sayısı istatistiklerinde 1 milyarı geride bırakmayı başaran sayılı mesajlaşma uygulamalarından biri olan Whatsapp gün geçtikçe daha gelişmiş bir platform olmaya devam ediyor. Kullanıcıların ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanmasını sağlamak amacıyla uygulama içerisinde pek çok yenilik getiren Whatsapp son olarak iki farklı yeni özellikle kullanıcıların özgürlük alanını genişletmeyi başardı. Beta sürümünde bir süredir test edilmekte olan pip özelliği ile görüntülü arama penceresinin konuşma sırasında küçültülebiliyor olması ve metin güncellemelerinin gönderilebilmesi özellikleri artık tüm cihazlara aktarıldı. Kullanıcıların kendini daha iyi ifade etmesini sağlamak ve daha rahat bir şekilde uygulamayla uyumlu şekilde akıllı telefonlarını kullanmak amacıyla hareket eden whatsapp yeni özellikler konusunda bu özellikleri edinmek isteyenlerin uygulamayı güncelleştirmesini tavsiye ediyor. 
 

Resim İçinde Resim (PIP) Özelliği Nasıl Kullanılacak?
 

Daha çok Picture in Picture adıyla bilinen ve Türkçede resim içinde resim şeklinde adlandırılan özellik artık Whatsapp’ta yer alacak. Whatsapp üzerinden görüntülü konuşma yapan kişilerin daha rahat bir şekilde telefonlarına erişim sağlayabilmesi için getirilen bu özellik sayesinde artık görüntülü konuşma sırasında kullanıcılar görüntülerin küçülmesini sağlayabilecek. Küçülerek ekran üzerinde çok az bir bölümde yer işgal edecek olan görüntülerin dışında kalan noktada ise kişiler rahatlıkla telefonla ilgili işlemlerini yapma fırsatına sahip olacak. Android 8.0 ve üzeri sürümlerde kullanılmaya uygun hale gelen whatsapp resim içinde resim özelliği görüntülü konuşma sırasında telefondaki bir veriyi kontrol etmek ya da bilgiyi almak isteyen kişiler için çok şey ifade ediyor.
 

Durum Güncellemelerinde Görsele Gerek Kalmadı!
,

Whatsapp’a pip özelliği ile birlikte gelen bir diğer yeni özellik de whatsapp metin güncellemesi oldu. Daha önce fotoğraf ve videoların durum güncellemesi şeklinde paylaşılmakta olduğu Whatsapp’ın bir süredir kullanılmakta olan bölümünde kullanıcılar sadece telefonlarından alabildikleri görselleri paylaşma şansına sahip oluyorlardı. Kendini cümlelerle ifade etmek isteyenler burada paylaşım yapabilmek için farklı uygulamaları ya da telefonların standart not bölümlerini kullanarak buraların ekran görüntüsünü alıp paylaşma yoluna gidiyordu. Yeni gelen özellik sayesinde kısa süre önce Facebook’ta da başlatılan sadece metin paylaşımlarına açık güncellemeler aktif hale getirildi.

Önceki ve Sonraki Yazılar