1. YAZARLAR

  2. Ömer Oktay Bal

  3. Xiaomi Mi Cloud Nedir?
Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Xiaomi Mi Cloud Nedir?

A+A-

basliksiz-1...jpg

Xiaomi Mi Cloud, Xiaomi marka cihazlarda bulunan Google Drive, İCloud tarzında bir yedekleme programıdır. Yedekleme işleminin yanında aynı zamanda kayıp telefonu bulma, senkronizasyon, gereksiz verileri silme ve hesap yönetimi işlemleri de gerçekleştirmektedir. Mi Cloud hesabını aktifleştirerek kullanıcılar 12 GB veri saklama alanına ücretsiz olarak sahip olabilmektedirler. Telefon ile sunulan depolama alanları sizin için yetersiz kalıyorsa ya da farklı bir telefona verilerinizi aktarmak istiyorsanız bu uygulama işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. 

Bu uygulama üzerinden rehber içerisinde yer alan kişiler listesine, geçmiş tarihli kısa mesajlara, albümlere ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda bu özellik sayesinde telefonunuzda kullandığınız tema ve uygulamaları da yedeklemek mümkün olacaktır. Telefon bulma özelliği sayesinde ise kaybettiğiniz Xiaomi telefonunuzu bulabilir ve ya takibini sağlayabilirsiniz.

Xiaomi Mi Cloud Nasıl Kullanılır?

basliksiz-1-059.jpg

Xiaomi Mi Cloud uygulamasını kullanabilmek için ilk olarak firmanın resmi internet sitesi olan xiaomi.com adresinden üyelik oluşturulmalıdır. Üyelik işlemlerinin tamamlanmasının ardından telefonun ayarlar kısmından “Xiaomi Hesabı” bölümüne belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapın. 

Başarılı bir şekilde giriş işlemini gerçekleştirdikten sonra ayarlar ekranına geri dönün ve “Senkronize Et”i işaretleyin. Burada çıkacak seçeneklerden “Mi Cloud”u seçin. Ve yeniden giriş yapın. Ardından “Cep Telefonu Yedeklemesi” kısmını açın ve saklamak istediğiniz öğeleri seçerek “Yedekle” diyin. Böylelikle telefonunuz içerisinde yer alan rehber, albüm gibi verileri yedeklemiş olacaksınız.

Karşınıza çıkacak menü içerisinde yer alan “Diğer Senkronizasyon Seçenekleri” kısmında arama kayıtları, favori müzikler, seçili ajanda görevlerini yedekleyebilirsiniz. “Telefonu Bulma” sekmesi ile kayıp olan telefonunuza ulaşabilirsiniz.       

Xiaomi Mi Cloud Hesabı Nasıl Silinir?

Mi Cloud uygulamasından memnun kalmadığınız takdirde Xiaomi firması kullanıcılarına Xiaomi Mi Cloud verilerini silme alternatifi de sunmaktadır. Bu bulut uygulamasına yedeklediğiniz veriler farklı kişilerin kullanımına kapalı olsa da hesabınızı ve verilerinizi silmenin yolu ise son derece basittir. Tek yapılması gereken işlem privacy@xiaomi.com adresine Mi Cloud hesabınızı ve verilerinizi silmek istediğinize dair bir mail atmak olacaktır. 

Bu maili atmadan önce bulut sistemi içerisinde yer alan verilerin kalıcı olarak silineceğini bilmenizde fayda var. Almak istediğiniz verileri sistem içerisinden alarak farklı bir bölüme yedekleme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar