Senem Köse Bektaş

Senem Köse Bektaş

YEMEĞE MOLA İLE KOLAYCA KİLO VERMEK MÜMKÜN!

Çok defa diyet yapıp uzun vadede başarılı olamadın mı? Sürekli bir açlık krizi yaşamadan ve vücudunuza yüklenmeden, sağlıklı kilo vermek ve kilonu korumak istiyor musun? Ve kilo verme sürecinde duygularının da dengede olmasını istiyor musun?

Tüm bu soruların tek kelimelik cevabı: ARALIKLI ORUÇ... Tüm dini inançlarda da ibadetlerden biridir Oruç!

Aralıklı oruç ; Kısaca tanımı yemeğinize molalar vermektir.

Aralıklı oruç sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Farklı yöntemler kullanarak, aralıklı orucun prensibi kalori saymadan günlük hayata iyi bir şekilde entegre edilebilir. Katı bir feragat olmadan, bağırsak floranızın iyileştiğini, bağışıklığınızın arttığını, yağ yakım hızının artmasıyla sürekliliği olan bir kilo kontrol yöntemidir.

Aralıklı orucun avantajları nelerdir?

Aşerme veya halsizlik hissi olmadan kilo kaybı

Kalori saymak veya karbonhidrat veya yağlardan vazgeçmek yok

Kan şekeri seviyesine pozitif etki eder ve böylece diyabete karşı önleyici

Kalp hastalığı ve kanser için önleyici olarak uygulanabilmesi

Bilinçli yemek keyfine katkısı

Sağlıklı uyumada etkili

Kortizol, leptin ve ghrelin arasındaki hormon dengesini ayarlar.

Aralıklı oruç nasıl çalışır?

Aralıklı oruç için 3 temel kural vardır.

1. Oruç için kendinize uygun açlık süresini seçmek.

2. Oruç süresi boyunca sadece su, şekersiz çay ve kahve içmek. Beden bu süre içinde ihtiyacı olan enerjiyi vücuttaki depolarından karşılamaktadır. Yağ yakımı, bağırsak florasında iyileşme, kiloda azalma, uyku kalitesinde ve bir çok fayda bu periyotta gerçekleşir.

3. Oruç dışında kalan zamanlarda , büyük ölçüde rafine şeker ve fast food'dan kaçınmayı ve çok fazla veya çok geç yememeyi içerir.

yemege-mola-ile-kolayca-kilo-vermek-mumkun.png

Aralıklı oruç tutmanın farklı yöntemleri nelerdir?

1. 16: 8 Aralıklı Oruç - 8 Saat Yemek, 16 Saat Oruç: 8 saatlik yemenin zamanlamasını bireysel döngünüze , ailenizle birlikte yediğiniz öğünlere göre planlayabilirsiniz. Besinlerin seçiminde bedeninizin bilgeliğine kulak verin!

Vücudunuzdan aldığınız isteklere göre beslenmenizi programlayabilirsiniz. Tam gün veya daha uzun süre oruç tutma gerekmediğinden yeni başlayanlar için iyidir. Çalışan insanlar için idealdir. Kilo kaybı faktörü: Haftada 1 ila 2 kilogram mümkündür.

2. 5:2 yöntemini kullanarak tam gün aralıklı oruç: Beş gün ne istersen ye, iki gün oruç tut. Bu konseptte, oruç döneminde az miktarda yiyeceğe izin verilir. Kadınlar 500 kcal'a kadar, erkekler ise 600 kcal'a kadar tüketebilir, örneğin sebze, meyve veya çorba şeklinde. Oruç günlerinin seçimi de keyfidir, sadece ardışık olmamalıdır. Bu yöntemi, kilonuzu dengede tutmak içinde kullanabilirsiniz. Oruç günü başına 500 ila 800 gram kilo kaybı mümkündür.

3. 6: 1 aralıklı oruç - 6 gün yemek, 1 gün oruç tutmak: Bu yöntemde haftada sadece bir gün oruç tutulur. Bu günün odak noktası bol sıvı (en az üç litre) ve yağ yakıcı içeceklerdir. Örneğin bir bardak suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Seyreltilmiş meyve suları, peynir altı suyu ve
yağsız et suyuna da izin verilir. Ancak kahve, alkol ve kalori içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. Haftanın geri kalan altı gününde her zamanki gibi yemek yenilebilir, tabii ki mümkün olduğunca çeşitli ve bilinçli! Oruç gününden önceki akşam ağır bir şey yememek ,vücudu diyet günü için hazırlar.

4. 10'da 2 aralıklı oruç - 1 gün yemek, 1 gün oruç tutmak: :2 gün içinde bir gün (1) yiyin ve bir gün (0) oruç tutun. Açlığa dayanamayanlar ve başlangıç için uygun bir metot değildir. Örneğin Cuma akşamı 18 de yemek yediniz bir sonraki yemek saatiniz Cumartesi saat 18 de. Pazar günü yeniden normal
beslenme programı uygulanmaktadır. Bu program en fazla kalori tasarrufu sağlayan en etkili formdur.

5. Akşam yemeğini iptal etme - gündüzleri yemek, akşamları oruç tutmak: Akşam yemeğini iptal etmek, iyi bilinen bir diyet değişikliği şeklidir. .Güncel araştırmalar, özellikle akşam 4'ten sonra hiçbir şey yememenin faydalı olduğunu göstermektedir. Bunun sirkadiyen ritimle ilgisi vardır. Ve yağ yakım hızı gece gündüze göre daha fazladır.

Aralıklı oruç kimler içindir?

Aralıklı oruç çoğu insan üzerinde olumlu bir etkiye sahip olsa da, oruç yöntemi herkes için değildir. Tansiyon düşüklüğü, metabolik hastalıklar, kronik hastalıklar, kanser hastalıkları ve yaşlılık gibi şikayetleriniz varsa başlamadan önce bir doktora danışmanız önemlidir.

Aralıklı oruç, hamilelik ve emzirme döneminde, anoreksiya veya bulimia gibi yeme bozuklukları olan ve zayıf olan çocuklar ve ergenler için de uygun değildir. Yeni başlayanlar için en uygun sistem 16:8 olu haftada bir gün ile başlayabilirler . Aralıklı oruç ta nasıl beslenelim derseniz bir sonraki haftaki yazımı bekleyin.

Orucun şifasını deneyin, Şifanın gücü için kendine bir adım at... Işıltınızla var olun...

Sevgilerimle

Senem Köse Bektaş
Holistik Beslenme Danışmanı /Theta Healing Uygulayıcısı Gıda Mühendisi
İnstagram @holistikmuhendis
Twitter @senemkose14

Önceki ve Sonraki Yazılar