"Yenileneceğiz ve birlikte güçleneceğiz"

"Yenileneceğiz ve birlikte güçleneceğiz"

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, “Cemiyetimizin internet sitesi başta olmak üzere yenilikler yapacağız ve birlikte güçleneceğiz” dedi.

Sıla ARABACIOĞLU - İGC’nin 23 Haziran’da yapılan genel kurulunda başkanlığa seçilen Dilek Gappi, yeni dönem hakkında GERÇEK HABECİ’ye görüşlerini anlattı. Gappi, özellikle genç gazetecilere ve internet medyasına yönelik yapacaklarını anlattı.
Önceki dönemin son iki yılında yerel medyaya yönelik gerçekleştirdikleri çalışmalara değinen Gappi, “Cemiyette benim içinde bulunduğum son iki yıldır zaten bir çalışma başlatmıştık, Yerel Medya Platformu kurduk. Özellikle de Basın İlan Kurumu’ndan destek alan günlük gazeteleri getirdik çünkü ölçümüz belli, kriterlerimiz hazırdı. Bu gelen gazetelerin belli sayıda İletişim Fakültesi öğrencisi, genç çalıştırması şart. Basın İlan Kurumu’ndan destek alabilmeleri için hakkıyla bir çalışma sergilemek zorundalar. Bu işi olması gerektiği gibi yapan tüm yerel gazetelerle ortak çalışmalar yapacağız” diye konuştu.
İnternet sitesi komisyonu oluşturacağız
Gappi, söz konusu  platformu genişleteceklerini kaydederek, “İki şey yapacağız, öncelikle bir komisyon oluşturup yönetim kurulumuzdan bir arkadaşımızın başkanlığında ‘İnternet Sitesi Komisyonu’ oluşturacağız. İzmir’de dediğim kriterlere uygun yayın yapan kurumları bir araya getireceğiz. Cemiyet çatısı altında buluşturup, sorun ve beklentilerinde aracılık yapmaya çalışacağız” sözlerine yer verdi.
Yerel basına güveniyorum
İGC sitesini yenileyeceklerini ifade eden Gappi, “İnternet sitemizde de gazetecilik ilke ve etiğine göre doğru yayın yapan yerel gazetelerimizin sitelerini web sitemizden duyuracağız. Bizim internet sitemizde yayınladığımız gazete ve sitelerle çalışmaları için ilan verenlere çağrıda bulunacağız. Çünkü kriter arıyorlar ve biz buna aracılık edeceğiz. Yazılı basında ancak yerel gazeteler noktasında çıkış var. Bu bir süreç meselesi ve bir süre sonra yerelin sorunlarına hâkim, yereli iyi tanıyan ve tanımlayan web siteleri, yerel gazeteler aslında o bölgelerde ulusal gazetelerin yerini alacaklardır. Çünkü artık web sitesi ve yazılı basın birbirini tamamlayıp güven oluşturmak zorunda. En çok yerel gazeteler, yerel televizyonlara, yerel web sitelerine güveniyorum” açıklamasını yaptı.
Genç gazeteciler komisyonu
Seçim öncesinde genç gazetecilerle ilgili gündeme gelen konuların üzerine gideceklerini aktaran Gappi, “Genç Gazeteciler Komisyonu kuracağız. Hemen çalışmalara başlıyoruz. Kurulumuzdan genç arkadaşlarımızın başında olduğu bir komisyon olacak; ama ben asıl şöyle istiyorum. Hem tüzük Komisyonunda hem diğer komisyonlarımızda genç gazeteciler de olacak ve açtığımız Basın Merkezi’mizde de genç gazeteci arkadaşlarımıza bir yer yapacağız” ifadesine yer verdi.

dilek-gappi1-620x350.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.