1. YAZARLAR

  2. Pınar Yeşiltay Sevim

  3. YIL BAŞI ÇILGINLIĞI VE ÇOCUKLU AİLELERE ÖNERİLER
Pınar Yeşiltay Sevim

Pınar Yeşiltay Sevim

Yazarın Tüm Yazıları >

YIL BAŞI ÇILGINLIĞI VE ÇOCUKLU AİLELERE ÖNERİLER

A+A-

 

Hızla yaklaşan yılbaşı telaşı içinde kendisini alışverişe kaptıran anne babalar ve onların bu kapital odaklı kutlamaya yönelik alışverişlerine şahitlik eden çocuklar… Her yerde “indirim” adı altında insanları çılgınca tüketime yönelten levhalar, tabelalar, reklamlar… Yıl başının olmazsa olmazları kabul edilen kırmızı ve gold renkleriyle bezenmiş vitrinler, süslenmiş selvi ağaçlarının altına serpiştirilmiş hediye paketleri, kar tanesi formunda hazırlanmış ambalaj kağıtları ve daha neler neler. Her yer ışıl ışıl her yer davetkar.

Hal böyle olunca bu çılgınca gösteriye (gösterişe) katılmadan sessizce izlemek hayli zor oluyor. Benim çocuğum da “noel baba kıyafeti” giysin, benim evladım da dileğini gerçekleştirsin, biz de süslü masalarda poz verelim, sosyal medya paylaşımlarımız göz doldursun diye alınan bir daha hiç bir zaman kullanılmayacak olan onlarca şey.

İzmir’de pek çok mekanda rezervasyonlar aylar öncesinden doldu, insanlar en gözde masalarda olmak için yarışa durdu. Evde kutlama yapılacak ise menüler belirlendi, mumlar hazırlandı, süsler tasarlandı, hediyeler sıralandı…

Peki biz bu konsept yeni yıl koşturması içindeyken çocuklarımıza nasıl mesajlar veriyoruz dersiniz? Söyleyeyim;

  1. Yeni yıla girmek “kutsal” bir törendir ve bunun için çılgınca alışveriş yapılıp, günlerce hazırlanılmalıdır.

  2. Yeni yıla girerken yeteri kadar gösterişli hazırlık yapılamazsa “eksik” kalınır.

  3. Her yeni yıl arifesinde mutlaka çılgınca alış veriş yapılıp o güne özel temalı hazırlıklar yapılmalı, en gösterişli ortamlarda “poz verilmeli ve sosyal medyada paylaşılarak ne kadar özel olduğumuz gösterilmelidir”.

Bu durum aslında ardı ardına her yıl yapılan temalı ve çok gösterişli doğum günü kutlamaları için de geçerlidir. Çocuğu mutlak beklenti içine sokacağı için eksikliği halinde çocuk kendini kötü hisseder ve mutsuz olarak agresyon geliştirebilir. Alışkanlık halini alan görkemli kutlamalar bir süre sonra tatminsizlik yaratacağı için her zaman çocuğu daha fazla beklentiye sokacaktır. Süslü ve görkemli ortamlarda yapılan paylaşımları takip ederek kendisi ile diğerlerini kıyaslamaya ve daima bir yarış halide olmaya sevk edeceği için öz değer zedelenmesine yol açması muhtemeldir.

Bu durumda hiç bir kutlama yapmadan mı geçirmeliyiz yılbaşını diyecek olursanız elbette sizlere bir kaç önerim var.

* Yeni bir yıla girecek olmak geçirilen bir yılın muhasebesini yapmak ve yaşanılanlar hakkında sohbet etmek için eşsiz bir fırsattır. Ailece yapılacak olan bir yıl değerlendirmesi ve bir sonraki seneden beklentiler listesi hem sizi hem de çocuğunuzu bir sonraki yıl için motive edecektir. Gerçekçi beklentiler, hayaller, bazen imkansız gibi görünen umutları yazacağınız bir aile ajandası tasarlamaya ne dersiniz? Eğer çocuğunuz yazı yazamayacak kadar küçük ise kendisinden geçirilen yılda en mutlu olduğu resim bir de gelecek yıldan beklentileri resimleri çizmesini isteyerek çocuğunuzun iç dünyasına dair ip uçları yakalayabilirsiniz.

  • Evdeki artık materyallerden ve belki biraz da alış verişle desteklenen ailece oturulup tasarlanan yeni yıl hediyeleri ve süsleri de çocuğunuz ile birlikte vakit geçirmek için eşsiz bir fırsattır.

  • İsraf edilmeyecek ama göz dolduran bir ile menü belirleyerek ailece mutfak etkinliği yapabilir, hem eğlenip hem de lezzete ortak olabilirsiniz.

  • Bir zamanlar yılbaşının olmazsa olmazı olan “tombala” ..vb kutu oyunları ile akşamınızı renklendirebilir, sevdiğiniz dostlarınızı da davet ettiğiniz yılbaşı akşamınızda hem çocuklarınızın hem de kendinizin keyif alabileceği ortamlar hazırlayabilirsiniz.

  • Ailece 2019 atlası oluşturabilir, yılınıza ilişkin planlarınızı yazılı hale getirerek bir sonraki yıl için check list’ler (kontrol listeleri) yapabilirsiniz. Unutmayın ajandanıza yazarak somutlaştırdığınız her şeyin gerçekleşme olasılığını biraz daha arttırmış oluyorsunuz. (Kimileri buna çekim yasası diyordu değil mi?)

Unutmayın keyifli ve mutlu bir yılbaşı için çok para harcamanız, çok gösteriş yapmanız şart değil. Önemli olan huzur ve sevgi dolu bir ortam yaratmak ve çocuğunuzun buna şahitlik etmesine imkan tanımaktır.

Herkesin dileğinin gerçekleştiği 2019 dileklerimle,

Sevgileyle, umutla ve güzelliklerle kalmanız dileğiyle.

Pınar Yeşiltay Sevim

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.