1. YAZARLAR

  2. Ömer Oktay Bal

  3. Yıldız Teknik Üniversitesi hazırlık sınavında öğrenciler mağdur
Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Yıldız Teknik Üniversitesi hazırlık sınavında öğrenciler mağdur

A+A-

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde hazırlık okuyan öğrenciler sosyal medya hesabları üzerinden paylaştıkları yazılar ile haksızlığa uğradıklarını beyan etmektedirler.


Öğrenciler mağduriyetin giderilmesi adına ek bir sınav ve baraj puanı düşürülmesini talep etmektedirler.


Yıldız Teknik Üniversitesi’nde %100 ve %30 eğitim veren bölümlere başlamadan zorunlu olarak İngilizce Hazırlık eğitimi sunulmakta. Bu eğitimi bitirdikten sonra yapılan İYS (İngilizce Yeterlilik Sınavı) 'dan baraj puanını geçen öğrenciler bölümlerinde eğitime başlayabiliyor.


Yıldız Teknik Üniversitesi İngilizce Hazırlık eğitimi ve Yeterlilik sınavı her yıl yüzlerce öğrenciyi mağdur ediyor.Her yıl yaşanan bu sorun bu yılda tekrar edince öğrenciler haksızlığa uğradıgını düşünerek haksızlığın giderilmesi için sosyal medyayı mesaj yağmura tuttu.


Öyle bir sistem ki sınavı geçemeyen öğrenciler bölümüne başlayamıyor.


İngilizce Yeterlilik Sınavı'nda başarısız olan öğrencileri İYS'de bölümünde eğitime başlayabilmesi için Yıldız Teknik Üniversitesi eğitmenleri tarafından okulunun üçretli kursu olan YILDIZ-SEM’e yönlendirmekte. 


YILDIZ-SEM özel kurslardan daha üst rakamlarda eğitim sunmaktadır.  3 ay sürecek olan bu eğitim sonrası yapılacak olan sınavda başarılı olan öğrenciler ancak bölümlerinde eğitime başlama hakkı elde etmiş olacak.


Bu durumu haksız bulan öğrencilerden bazıları her ne kadar da istemeseler bu kursa gidip şanslarını deneyeceklerini mesajlarında dile getirmiş,maddi imkan ve kalaçak yer sorunu gibi sebeplerde peşinden gelmekte.


Kursa gidemeyecek öğrenciler ise sene kaybu yaşama kaygısı içindeler..


Hazırlık sınavında başarısız olan öğrenci oranı %67 cıvarında.


Bu durumun yalnızca öğrencilerden kaynaklanmayacağını düşünen üniversitelileri bu duruma bir çözüm beklemekte.
4-5 yıldır tekrar eden bu sorun, üniversitelilerin kabusu olmakta,YTÜ öğrencileri Üniversite yetkililerinden bu haksızlığa bir an çözüm getirmesini beklemekte.


Öğrencilerin tek istedikleri ek sınav hakkının verilmesi ve baraj puanının düşürülmesi.Eylül ayında değiştirileceği duyulan bir sistem ile sınava girmek istemeyerek yetkililerden bir an önce çözüm odaklı bir açıklama beklemekteler.
 

#ytüiyseksınav

Önceki ve Sonraki Yazılar