Yine Kıssadan hisse...

Bazen ruhumuzu hislerimizi okuduğumuz yada dinlediğimiz rivayet ve hikayelerle terbiye ederiz... 

İşte onlardan biri.. İBRAHİM ETHEM ve FIRINCI

İbrahim Ethem rivayete göre çok zengin bir kişidir. Zenginliğini Allah yolunda harcayan ve ömrünü insanlara iyilik yapmakla geçiren İbrahim  Ethem, ALLAHIN takdiri ile İsmi Azam duasının sırrı ile müşerref edilmiştir.

Tacı-tahtı terk eden İbrahim Ethem haki içinde büyük bir itibara sahip oluyor.Ancak mütevazi kişiliği ile kimseye kendini belli etmeden yaşayıp gidiyor ve tüm servetini fakire,fukaraya,düşküne hizmette harcıyor.

İbrahim Ethem çok soğuk bir gün kendi yaptırdığı camiye gidiyor.Yatsı namazını kılıyor. Hava kar, kış...Sabah namazına kadar caminin bir köşesinde kıvrılır yatarım diyor...Ancak caminin  bekçisi geliyor ve “ne yapıyorsun burada” diyor. 

İbrahim Ethem; “ Müsade et şurada yatayım,sabah namazından sonra gideceğim” diyor.

Bekçi İbrahim Ethem’i bacağından kavrıyor; “İbrahim Ethem Hazretleri bimekan çulsuzlar pineklesin diye yaptırmadı bu camiyi” diyor.  İbrahim Ethem’i bacağından sürükleyerek,kafası merdivenlere vura vura camiden sokağa atıyor!

İbrahim Ethem biliyor ki KİBİR Allah’ın en hoşlanmadığı insan davranışı.Kinir olur diye “Ben İbrahim Ethemim diyemiyor...

Gece yarısı sokakta,her yer kapalı bi çare dolanırken bir Fırın görüyor.İçeti girip sabaha kadar oturma izni istiyor Fırında çalışan işçiden...O da “geç otur” diyor ve işinin başına dönüyor işçi...

Aradan saatler geçip sabah ezanı okunuyor. Ezan bitince işçi dönüyor İbrahim Ethem’e; “Hoş geldiniz,nerden gelir,nereye gidersiniz?” diye soruyor.

İbrahim Ethem; “Yahu iki saatttir burada oturuyorum, aklına şimdi mi geldi bana nereden gelip nereye gittiğimi sormak?” diye sitem ediyor.

Fırıncı cevaben diyor ki “ Ben bu fırında işçiyim. İki çocuğum var, iki de yetime bakıyorum. Benim görevim onlara haram lokma yedirmeden bakmak! Sen benim mesai vaktinde geldin, mesaim ezanın okunup bitmesine kadardı. Mesaide çalışmak görevim. Kazancıma  lak lak edip haram karıştıramazdım.Şimdi ezan okundu ve mesaim bitti.Artık istediğin kadar sohbet edebiliriz.” diyor.

İbrahim Ethem; “Sen be güzel adammışsın, Sen Allahtan ne istersen onu sana Rabbim verir” diyor.

Fırıncı cevaben; “Çok şükür ne istediysem verdi Rabbim.Ama bir dileğimi yetine getirmedi!” diyor...

İbrahim Ethem; “nedir?” diye sorunca...Fırıncı; “ALLAHA yalvardım, senin yolunda tahtı,serveti harcayan şu mübarek İbrahim Ethem ile tanışmayı nasip et Ya rabbim diye dua ederim hergün ama nasip olmadı!” diyor...

İbrahim Ethem gözleri dolmuş vaziyette diyor ki; “ ALLAH İbrahim Ethem’i bacağından sürükleye,sürükleye, kafasına vura,vura sana getirir.Yeter ki sen yürekten iste...”!

ALLAH ettiğiniz tüm duaları kabul etsin...

Hayırlı akşamlar...

img-20201225-wa0020.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.