1. YAZARLAR

  2. Ömer Oktay Bal

  3. Youtube Müzik Platformu Olmaya Hazırlanıyor!
Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Youtube Müzik Platformu Olmaya Hazırlanıyor!

A+A-

İlk çıktığı yıllardan beri sürekli olarak çok hızlı bir şekilde gelişerek en çok ilgi gören sosyal medya ağlarından birine sahip olmayı başarmış olan Youtube bu başarını başka platformlara ve araçlara alternatif olmasıyla birlikte kazanmıştı. Özellikle kendi yayıncıları ile arasındaki anlaşmalarla sağlanan işbirlikleri sonucunda televizyonun ve daha pek çok internet yayını yapılan platformun da en iyi ikamelerinden biri olmayı başarmıştı. Gelişimine hızla devam eden youtube bir sonraki hedefi ise müzik platformlarına alternatif olmaya koydu. Hali hazırda kullanılmakta olan Apple Music ve Spotify gibi uygulamaların kullanıcılar tarafından tercih edilmesini sağlayan işlevleri kendi başına yerine getirmek isteyen Youtube’un bu özelliği de kendine katmasıyla birlikte kullanıcılar tarafından tercih edilen tek uygulama olması söz konusu olabilir. 
 

Yeni Özellik 2018 Mart Ayında Çıkacak!
 

Sahip olduğu bağımsız yayıncılık fırsatı veren anlayışla birlikte internetin en geniş platformlarında biri olmayı başarmış olan Youtube’un çevrimiçi müzik servisini de içinde barındırmasıyla birlikte müzik ve video alanındaki tek uygulama olması da söz konusu olabilir. Geliştirilmekte olan ve hazırlık süreçleri sürdürülmekte olan yeni özelliğin isminin youtube remix olacağı da şimdilik bilinenler arasında. 2018 yılının Mart ayına sarkması beklenen uygulamanın çıkışının da müzik yayıncıları ve sistemin başarılı bir şekilde kullanılabilir hale gelmesi etkenlerinden dolayı değişebilme ihtimali bulunuyor. Özellikle video alanında telif haklarının korunmasına yönelik olarak yayıncılarla anlaşmalı bir şekilde ilerleyen Youtube’un müzik alanında da bunu başarabileceğine kesin gözle bakılıyor. 
 

Youtube’ta Müzik En Çok Tercih Edilenler Arasında!
 

Youtube’ta yayınlanmakta olan videolar, klipler, inovatif görseller ve müzikler arasında bir kıyaslamaya yapıldığında Youtube’un internet üzerinden müzik dinlemek isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilen bir platform olduğu ortaya çıkıyor. Bu fikirden hareketle kolları sıvamış olan youtube müzik servislerini devreye sokarak Apple Music, Spotify gibi servislerin alternatifi olmayı hedefliyor. Kullanıcı sayısı 27 milyonu geçen Apple Music ve 60 milyonu geçen Spotify, Youtube’un planlarının sonuçlanması halinde kullanıcı sayısında kayıplar yaşayabilir. Müzik servisi olmasının ardından sanatçı ve yayıncıların telif haklarının korunmasında da kesin önlemler alması beklenen Youtube’un yayıncılar tarafından destek göreceği de düşünülüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar