1. YAZARLAR

  2. Nesrin AKSOY

  3. HAYATIN RENKLERİNE GÖZLERİNİZİ KAPATMAYIN
Nesrin AKSOY

Nesrin AKSOY

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

HAYATIN RENKLERİNE GÖZLERİNİZİ KAPATMAYIN

A+A-

‘’Sanatçı dediğim zaman bir şeyleri üretenleri kastediyorum…bazısı bir fırçayla – bazısı bir kürekle – bazısı bir kalemle.’’

Jackson Pollock 

Gözünü kapat ve hayal et ne hissettiğine odaklan yapmak isteyip yapamadıklarını düşün..

 

Salt biyolojik ihtiyaç üzerine kurgulanınca yaşam, enerji akışını besleyen kanallar tıkanır..Oysa benlik; sanatın zarafetini, asaletini sever..

deyip yazıma başlamak istiyorum.

 

Bütün canlıların ihtiyaç duyduğu yemek içmek ve barınma yaşamın temel gereksinimlerindendir.

Peki biz insanoğlunu diğer canlılardan ayıran özellik nedir sizce…. Tabii ki bununla ilgili birçok madde oluşturabiliriz ancak bunlardan en önemli ve en bariz olanı “sanat” tır.

Aslına bakarsanız hayatımızı zenginleştiren renklendiren ve daha yaşanılır kılan en büyük değer de sanat değil midir ? Çevremizden sanat unsurunu oluşturan değerleri çıkardığımızda hayat nasılda anlamsızlaşır.

Sanat insanın yanında taşıdığı renkli bir gözlük gibidir.

Gözlüğü takınca hayattaki her şeyi farklı şekillerde görebilirsiniz. Bu da sizin diğer insanlardan ayrı bir yere koyar. Sanatla uğraşan insanların hayatta her zaman artı bir değerleri vardır. Ne iş ile uğraştıklarının hiçbir önemi yoktur. Çünkü sanat insanın ufkunu zenginleştirir, bakış açısını genişletir. Ne yaparsa yapsın sanatla uğraşan kişiler hiçbir zaman sıradan insan olamaz.

Çocuklarınızın ufkunu sanatla zenginleştirin, ve onlara farklı bakış açısı becerileri geliştirebilmeleri için fırsat tanıyın ki hayatta karşılaştıkları sorunları çözebilmek için birçok yol olduğunu görebilsinler.

Hayatımızda sadece doğru ve yanlışlar yoktur. Evrensel değerlerin dışında her doğru veya yanlış kişisel değerlendirilebilir. Yani hayatımızda sadece bir doğru ve yanlış yoktur belki binlerce seçenek ve alternatif vardır. Sadece siyah ve beyazın olmadığı binlerce renk ve renk tonlarının olduğu gibi. Çocuklarınızın bu zenginliği fark etmesi için onlara bir şans vermeliyiz. Sanatla daha yakın bireyler olmasını sağlamalıyız. Önce kendileri sonra aileleri, akrabaları, yaşadıkları şehir, yaşadıkları ülke ve dünya ya daha faydalı bireyler olabilmeleri, hayata pozitif bakabilen farklı sorunlara farklı bakış açılarıyla yaklaşarak farklı çözümler üretebilen özgüvenli barışçıl, üretken, ve en önemlisi özgün bireyler olabilmeleri için onlara daha çok şans verilmeli…

 
Önceki ve Sonraki Yazılar