1. YAZARLAR

  2. Ömer Oktay Bal

  3. 2020’da Popüler Yazılım Dilleri
Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

2020’da Popüler Yazılım Dilleri

A+A-

 

Günümüz dünyası daha çok bilgisayar ve internet ağları üzerinden gelişmektedir. Artık insanlık el gücünden ziyade bilgisayarın gücününden yararlanmaktadır. Bunun içinde yazılım bilgisi kesinlikle gerekmektedir. Peki şuan günümüzde en popüler yazılım dilleri nedir. 

Java: Başlangıcı 90’lı yıllarda akıllı televizyonları programlamak için geliştirilmişti. Java her ne kadar basit olsa da bir o kadarda modern bir yazılım dilidir. Java’nın bu özelliği onu bilgisayar ortamından ziyade, internet, cep telefonu, ev aletleri gibi birçok alt dallarda uygulama bulmasını sağladı.

C: En yaygın programlamlama dillerin birisi olan C, 70’li yılların başında Dennis Ritchie tarafından Açık Kaynaklı Kod işletim sistemleri (Unix) ile kullanılmak için tasarlanmıştır. C, en çok makine dili (Asembler) ile tercih edilmektedir. İşletim sistemleri, debug, ve derleyiciler gibi düşük seviyeli sistemlerin program yazılımlarında yoğun olarak kullanılır.

Python: Bu programlama dilinin geçmişi de 80’li yıllara kadar dayanmaktadır. Çoğu kişinin ilk yazılıma atılırken öğrendiği en kolay dil gibi gözükse de sırada bir Python kullanıcısı PDF dosyalarını birleştirmek için program almak yerine ödeyeceği miktardan kurtulabilir. Programınızı kendiniz yazabilirsiniz.

PHP: Sıradaki dilimiz genellikle web tasarım için gerekli olan bir dildir. PHP dili tıpkı Python gibi yazılıma ilk başlayanların kolaylıkla öğrenebileceği diller arasındadır. PHP dilinin en güzel yanlarından birisi ise ilk başlayanlardan ziyade profesyonel kullanıcılar için de uygundur.

Visual Basic: Microsoft Visual Basic ( .NET) olay yönlendirmeli, üst seviye, görsel ve nesnel tabanlı bir programlama dilidir. Visual Basic, çok amaçlı ve çok kolay ve rahat bir şekilde programlarınızı geliştirmenizi sağlayan bir dildir. Visual Basic programlarında öncelik görsel olarak ortam tasarımı olup, kod yazmak ikinci planda kalmaktadır.

Javascript: Devamlı gelişen teknolojiyle birlikte web sayfalarının, o ana uygun bir şekilde dekorasyonunun yapıldığı, geliştirildiği ve kullanımda kolaylık yarattığı için web uygulamalarında sıkça karşılaştığımız bir programlama dilidir. Web uygulamalarında kullanılan oldukça popüler ve kullanıcı dostu bir programlama dilidir. Bu programlama dili programları kolayca çözmek isteyen ancak programcı olmayan kullanıcıların vazgeçilmez bir dilidir.

Bu programlama dilleri gelişen teknolojiyle sıralaması değişse de şuan günümüz de kullanılan en yaygın 6 programlama dilleri bunlardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar