ABD IŞİD'i OV-10 Bronco ile Bombalayacak

ABD IŞİD'i OV-10 Bronco ile Bombalayacak

Amerika Birleşik Devletleri, Suriye'de IŞİD'e karşı kullandığı F-15 serisi savaş uçaklarının masrafının çok olması gerekçesiyle daha az masrafla uçabilen uçaklarla değiştirmeyi planlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri(ABD), Suriye'de IŞİD'e karşı kullandığı F-15 serisi savaş uçaklarının masrafının çok olması gerekçesiyle daha az masrafla uçabilen OV-10 Bronco ile değiştirmeyi planlıyor.

ABD Merkez Karargah Komutanlığı sözcüsü subay Bryany Davis tarafından yapılan açıklamada F-15 ve F/A 18 olarak isimlendirilmiş modern uçak serilerinin kullanılmasınn çok masraflı olduğu belirtilirken, Vietnam Savaşı'nda kullanılan OV-10 Bronco tipi eski model savaş uçaklarıyla test uçuşlarının yapılmaya başlandığını söylendi.

ABD, Irak ve Suriye’de IŞİD operasyonlarında kullandığı F-15 ve F/A-18 savaş uçaklarının uçuş masraflarını düşürmeyi planlıyor. Pentagon çareyi ise, Vietnam savaşında kullandığı "OV-10 Bronco" tipi klasik savaş uçaklarında buldu.

ezt63zn6mf0x4fqliuly

Çok Daha Ucuza Denk Gelecek

F-15 ve F/A-18 tarzı uçakların bir uçuş masrafı 40 bin ABD doları civarındayken Bronco OV-10'ların saatlik uçuş masrafı sadece bin dolar. Broncoların ucuz ve küçük olması bu tarz uçaklara zorlu arazilerde dahi hızlıca kalkabilme yeteneği sağlıyor. Aynı şekilde modern uçaklarda kullanabilen mühimmatların neredeyse tamamı bu uçaklarda da kullanılabiliyor.

Havadan karaya müdahale yapmanın, daha az kayıpla daha çok kayıp verdirirken, Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından maddi anlamda kısıtlanmaya gidilerek OV-10 Broncoların F-15 ve F/A-18 serisi uçakların yapabileceklerini yapılabileceği düşünülüyor.

OV-10 Bronco Hakkında Kısaca

Amerika Birleşik Devletleri tarafından Vietnam'da, Filipinler tarafından isyancılara karşı savaşta, Kolombiya'da, uyuşturucu kartellerine karşı savaşta ve NASA tarafından uçuş testlerinde kullanılmıştır. 1990'larda tamamen amerikan ordusundan emekli edilerek çoğunlukla hava itfaiye ajanslarına satılmışlar.

2012 yılında 2 adeti NASA ve başka bir ajanstan geri satın alınarak, modern aviyonik ve teçhizatla yenilenmiş ve 20 milyon dolar harcanarak amerikan hava kuvvetleri envanterine tekrar dahil edilmişlerdir.

mayıs 2015'ten beri yaptıkları 134 sorti, 120 görevi 99% başarı oranıyla bitirmiş olup, amerikan ordusuna daha bunlardan yüzlerce lazım olduğu gerçeğini göstermişlerdir.

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.