AB'ye Rest Çekmişti Açık Cevap Geldi

AB'ye Rest Çekmişti Açık Cevap Geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen hafta Avrupa Birliği'nin Terörle Mücadele Kanunu değişiklik yapılmasını talep etmesini eleştirerek, "Siz yolunuza, biz yolumuza" ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan'ın bu sözleri, Avrupa'da, AB ile Türkiye arasındaki vize anlaşmas

1999'DAN BERİ KUTLANIYOR

Anadolu Ajansı'nın haberime göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, "9 Mayıs Avrupa Günü" dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne adaylık statüsünün tescil edildiği 1999 yılından bu yana, 9 Mayıs "Avrupa Günü"nün tüm Avrupa halklarıyla kutlandığını belirtti.

"Avrupa Günü"nün, Avrupa’nın bugünkü durumu ve geleceğine ilişkin planların ele alınması açısından anlamlı bir vesile teşkil ettiğini ifade eden Erdoğan, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi temel kurucu değerleri, ekonomik ve sosyal kalkınmayla güvence altına alan AB'nin, dünyada birçok ülke açısından ilham kaynağı olduğunu kaydetti.

Erdoğan, mesajında "Ancak 21. yüzyılın şartları, bölgemiz ve ötesinde yaşanan sorunlar, bu kritik dönemde AB’nin daha geniş ve kapsayıcı bir vizyon çerçevesinde tutarlı ve güçlü bir dış politika çizgisi izlemesini her zamankinden daha elzem kılıyor. Suriye, Irak ve diğer çatışma bölgelerinden kaynaklanan büyük göç krizi karşısında kararlı ve ilkeli bir duruş sergilemek büyük önem arz ediyor" ifadesine yer verdi.

Türkiye'nin, ilk günden itibaren bu sınamalar karşısında uluslararası toplum adına sorumluluk üstlendiğini, insani yükümlülüklerini fazlasıyla yerine getirdiğine işaret eden Erdoğan, Avrupa'da da aynı sağduyulu yaklaşımın günden güne güçlendiğini, yaşanan insanlık dramının etkilerinin hafifletilmesi noktasında gayret sarf edilmeye başlandığını görmekten memnuniyet duyduklarını vurguladı.

"TÜRKİYE'NİN BIKKINLIĞININ GİDERİLMESİNİ ÜMİT EDİYORUM"

Türkiye'nin, yaşanan acıların tekrarlanmaması ve mevcut sorunlara kalıcı çözümler bulunması için AB ile iş birliği içinde çalışmalarına devam edeceğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu görüşlerini paylaştı:

"Temennimiz, Avrupa'nın, katı göç politikalarının, göçmenlere karşı ayrımcılığın, hoşgörüsüzlüğün ve İslamofobinin tırmanışa geçtiği bir bölge olmamasıdır. Türkiye'nin stratejik bir hedefi olan AB üyeliğinin, söz konusu sınamalara karşı başarılı mücadelenin yanı sıra bölge için de istikrar ve ilham kaynağı olacağına inanıyoruz. Türkiye olarak, AB'nin terörle mücadele konusunda daha kararlı bir tutum sergilemesi gerektiğini düşünüyoruz. Yürürlüğe girmesi hususunda anlaşılmış olan vize muafiyetinin, Türkiye'nin 50 yılı aşkın bir süredir AB kapısında bekletilmesiyle oluşan bıkkınlığı bir nebze olsun gidermesini, verilen sözlerin tutulması yönünde olumlu bir adım olmasını, katılım sürecini hızlandırmasını ümit ediyorum."

Başta vatandaşlar olmak üzere, bütün Avrupalıların Avrupa Günü'nü tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Günü'nün tüm kıtada barış, huzur ve istikrara vesile olması dileğinde bulundu.

cccxxx

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.