1. YAZARLAR

  2. Arif Çayan

  3. Ambulans Peşine Takılan Uyanıklar
Arif Çayan

Arif Çayan

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Ambulans Peşine Takılan Uyanıklar

A+A-

Ambulans şoförlerinin söylediklerine göre, ambulansa yol vermeyen sürücülerden daha da tehlikeli bu grup... Uyanık olmayı marifet sanan ancak kurnazlığın aptallığın bir teselli olduğu gerçeğinden bihaber yurdum insanının yaptığı tehlikeli bir eylem daha... Öncelikle yolda seyir halindeki ambulansın olay yerine mi yoksa hastaneye mi gittiğini bilmemize imkan yok. Güvenlik şeridi bir şekilde kapalı olursa geri geri gitmesi ihtimali var. Ya da sol şeritte seyir halindeyken yine çok tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalınabilir. Ambulansın arkasına takılma stratejisinin en önemli noktası, araya araba sokmamaktır.

O yüzden takip mesafesi olması gerektiğinden hep çok daha az olmak zorunda. Ambulansın ani bir freninde ise ambulansa kesinlikle çarpılır.

Olması gereken sol şerit vakaya giden ambulans/itfaiye için boşaltıldıktan sonra araçlar geçişini tamamladığında kenara çekilen araçların aynı yerlerine geri dönmesidir. Eğer yol verilen ambulans ya da itfaiye aracının peşine takılıp açık olan yolda ambulansın peşinden seyrederseniz yol veren diğer insanların hakkını yemiş olursunuz. Ambulansa/itfaiyeye yol açıldı, herkes sağa yanaştı ya, hah aynen sağa yanaşanlar sola yanaşıp eski hallerine dönmeleridir. Neden peki? Ambulans ya da İtfaiye araçlarının hızlı seyretmesi, ani fren yapması söz konusu olabilir. özellikle itfaiye araçları kamyon olduğu için otomobil gibi durmayabilir, hal böyle olunca siz arkadan takip ederseniz bu araçları kaza riski ortaya çıkarırsınız. Keza aynı şekilde siz bu araçların açtığı yolda hızla seyretmeye çalıştığınızda normal kural gereği yol vermek için sağa yanaşan ve aynen şeridine geri dönmeye çalışan araçlara da çarpma riski oluşturursunuz. Ha ben dikkatliyim iyi sürücüyüm derseniz de bu sefer diğer sürücülerin sizin için iyi niyet içermeyen düşünceleri olacağını da unutmayın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.