1. YAZARLAR

  2. Esra Tekin Coşkun

  3. ÇOCUĞUNUZUN SEVGİ DİLİNİ ÖĞRENDİNİZ Mİ?
Esra Tekin Coşkun

Esra Tekin Coşkun

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOCUĞUNUZUN SEVGİ DİLİNİ ÖĞRENDİNİZ Mİ?

A+A-

Dil,kişiler arasında duygu,düşünce,bilgi ve haberlerin,akla gelebilecek her türlü yolla kişiden kişiye karşılıklı olarak aktarılması ve kişilerin birbirini anlaması olan iletişimi kurmak için birincil anlatım aracıdır.

Sevgi ise insanları bir şeye ve ya bir kişiye yakınlık göstermeye,bağlılık hissi uyandırmaya,akla ve kalbe yönelten en insani duygudur.

Sevgi diline gelince; sevgi dili için aklımıza ve kalbimize giren ,yakınlık hissettiğimiz,bazen bir parçamız olarak gördüğümüz kişi ve ya kişilere karşı hislerimizi ilettiğimiz ,ondan bize karşı gelen akışı algıladığımız herhangi bir iletişim yoludur.

Yani sevgi dili için  kısaca ; sevginin iletişim şekli diyebiliriz.

Her insanın sevgi dili farklıdır ,dünyada ne kadar insan varsa o kadar sevgi dili olduğunu söylemek yanlış olmaz.Peki insanlar bu dili nasıl öğrendi?Bir insanın sevgi dili oluşum sürecini merak ediyorsak o insanın dünyayı algılayışına ve gelişim sürecine bakmamız gerekir.

img_1758.jpg

Dünyaya gözlerimizi açtığımız andan bu yana neler tecrübe ettik,neler yaşadık değil mi?Olaylara verdiğimiz tepkiler,başka insanlarla olan ilişkilerimiz ve bizde uyandırdığı sevgi,nefret,gurur,takdir vb duygular…Bizde bıraktıkları izler…Parmak izi gibi her birimizin sevgi adına farklı hikayeleri var.Yaşadıklarımız benzer olsa da,bunları yansıtma ve ifade etme şekillerimiz farklı.Her hikayenin ardından hayattan ve etrafımızdaki insanlardan beklentilerimiz farklı.Kimimiz sadece sarılmak,kimimiz haklı bulunmak,kimimiz onaylanmak,kimimiz yalnız kalmak isteriz.Bazılarımız boşlukları yeni sevgi sözcükleriyle doldurulsun isterken,bazılarımız sadece gözlerimizin içine bakan iyi dinleyiciler ararız.Tüm bu sevgiye dair deneyimlediğimiz acı,tatlı tecrübeler bizim sevgi dilimizi oluşturur.

Sizlere çocuklarınızın sevgi dilini biliyor musunuz diye neden sordum?

Çünkü birbirlerinin sevgi dilini bilmeyen iki kişi arasındaki sevgi iletişimi zamanla yorucu ve sıkıcı hale gelecektir.Sabrınızın tükendiği anlarda bu söylediğimi hatırlayın.Çocuğunuzu çok seviyorsunuz değil mi?

O zaman yeni bir dil öğreniyormuşcasına sabırlı,kararlı ve heyecan dolu olmalısınız!

Çocuğunun sevgi dilini bilen ve onunla bu yolla iletişim kuran bir annenin kurallar koyması,kısa süreli ayrılıklara onu alıştırması,bir takım korkuları yenmesi,hiç hesapta olmayarak yaşanan zorlu durumlarda süreci yönetmesi ve atlatması,güvenli bağlanma ve güvenli ayrılma dönemlerini doğal bir süreç gibi hasarsız atlatması çok daha kolay olacaktır.

img_1961.jpg

O zaman bu dili öğrenelim!

Aşağıda Garry Chapman’nin bizlere sunduğu 5 temel sevgi dilini sizlerle paylaşıyorum.Kitabın ismi de ‘5 SEVGİ DİLİ’ sizler için okudum ve hemen analiz yapabilmeniz adına maddeler halinde bahsedeceğim,tamamını okumanızı da tabiî ki tavsiye ederim.

İşte 5 sevgi dili;
*ONAY SÖZLERİ
*NİTELİKLİ BERABERLİK
*HİZMET DAVRANIŞLARI
*HEDİYE ALMA
*FİZİKSEL TEMAS
Benim oğlumun sevgi dili ‘Nitelikli beraberlik ve fiziksel temas’

Hadi siz de analiz edin,içeriklerine bakalım…

1)ONAY SÖZLERİ:Abartılı ve samimiyetsiz sözcüklerle lütfen karıştırmayalım.Burada kişinin iyi yaptığını düşündüğü işlerden sonra sizin tarafınızdan takdir edilmesinden bahsediyoruz.

Örneğin;çocuğumuz toplum içinde konuşmaktan çekiniyorsa,evde konuştuğu zaman ‘Sesin ne kadar güzel,ya da bu söylediğin çok hoşuma gitti,ne kadar doğru bir cümle kurdun vs şeklinde onaylayın.Tepkisine bakıp sevgi dilinin onay sözleri olup olmadığını analiz edebilirsiniz.

Beyler eşleri her zamanki akşam sofralarından birini hazırladığında ,bayanlar eşleri çocuk bakımında yardımcı olduğunda ‘Pilav konusunda üzerine yok’ ‘Çocuğuna en iyi yemek yediren baba sen olmalısın’ şeklinde karşılık verdiğinde geri dönüşü nasıl olacak bir bakın.

Onay sözleri cesaret verici,sevecen,alçak gönüllü abartıdan uzak olmalı; ancak ses tonu gerekli duyguyu verecek şekilde ayarlanmalıdır.

Ruhsuz söylenmiş olan ve kalpten söylenmiş olan ‘Seni seviyorum’ cümlesini hepimiz ayırabiliriz değil mi?

2)NİTELİKLİ BERABERLİK:Göz teması,konsantrasyon ve iletişim dolu beraberliktir.

Bu beraberlik esnasında göz temasını sürdürün,başka bir şeyle meşgul olmayın,duygularını ifade etmesine izin verin ,bedeninizi ona doğru eğerek dinleyin,karşınızdakinin beden dilini de gözlemlemeyi ihmal etmeyin.

Çocuğunuz bu beraberlikte olduğundan daha keyifliyse sevgi dilini konuşuyorsunuz demektir.

3)HEDİYE ALMA:Düzenli alışveriş çılgınlığı yerine,onun ihtiyaç ve zevklerini gözeterek,ilişkinizin ve sevginizin renkleri olarak düşünerek aldığınız armağanlardır.Bunun yanında çoraplarını giydirirken ayaklarına kondurduğunuz bir öpücük,ağlamadan da alıp göğsünüze dayamanız,toplum içinde kulağına seni seviyorum diye fısıldamanız hepsi birer armağan niteliği taşır.Ona mutluluğun yolunu açın,eşyalar sınırlarınız olmasın.Çocuğunuzun verdiği tepkiye göre bunun  birincil sevgi dili olup olmadığını analiz ediniz.

img_2339.jpg

4)HİZMET DAVRANIŞLARI: Hizmet davranışları ile çocuğunuzun,yapmanızdan hoşlandığı şeyleri yapmayı kastediyorum. Ona hizmet ederek,onu memnun etmeye onun için bir şeyler yaparak ona sevginizi ifade edersiniz, ona kek yapmak,oyun evine götürmek,evde özgürce oynamasına izin vermek,belki kırıp döktüğü şeyleri aynı sevgi ve şefkatle temizlemek,sevdiği oyunu hazırlamak,parka götürmek,sevdiği arkadaşını eve çağırmak vb. bu gibi durumlarda kişi kendisinin sevildiği kendisine ve ortamına hizmet edildiği mesajını alır. Ricalar sevgiye yön verir ama talepler sevginin akışını durdurduğu için isteklerini  rica ederek ifade etme konusunda yönlendirici olmayı ihmal etmeyiniz.

5)FİZİKSEL TEMAS: Çocuk gelişim alanlarında çok sayıda araştırma şu sonucu vermiştir. Kucaklanan ve öpülen çocuklar, fiziksel temastan mahrum bırakılmış çocuklara nazaran daha sağlıklı bir duygusal yaşam geliştiriyorlar.Bir bilgi; dilin ucu,parmakların ucu, burun ucu dokunmaya çok duyarlı olan yerlerdir.Omuzların arkası en az duyarlı olan yerlerdir. 

Gelişimsel temas oyun terapi egzersizlerinde çoğu kez deneyimliyoruz ki,bazı çocuklar anne ile temastan oldukça zevk alırken bazıları durumun farkında bile değil.

Bu durumda 5 sevgi dilinden hangisinin birincil sevgi dili olduğunu doğru analiz edebilirseniz o yoldan iletişime geçmeniz annelik serüveninizi daha zevkli hale getirecektir.

Her ne olursa olsun unutmayın,sizin şikayet ettiğiniz şeyler bir başka annenin duası olabilir.Her şeye rağmen ‘ona’ değer…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar