1. YAZARLAR

  2. Esra Aran

  3. Besin HIRSIZLARINI biliyor musunuz?
Esra Aran

Esra Aran

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Besin HIRSIZLARINI biliyor musunuz?

A+A-

 

Mevsiminde tükettiğiniz yiyecek ve içecekler, sizin vücudunuzun kalkanlarıdır. Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Doğru ve sağlıklı beslenmede yiyip içtikleriniz kadar, yemeyip içmediklerinizde çok önemli. Ama bazen yanlış pişirme yöntemlerine sahip besinler yanlış zaman ve yanlış eşleşme yapılarak tüketildiğinde vücudunuz için gerekli olan bazı vitamin ve minerallerin emilimine engel olurlar. Bu durumda bazı yiyecek ve içecekler için adeta vücudunuzun hırsızları diyebiliriz.  Yani sizi sizden alıp, yaşlanmanızı neden olan besin hırsızları…

Türkiye’nin geneline baktığımızda gün içerisinde en çok içilen çay ve kahve ise, yiyeceklerde bulunan demirin emilimini engeller, kansızlığa davetiye çıkarır ve kemik erimesine sebep olur. Bazı besinlerde vücudunuzdan su eksilmesine, bazıları ise selülite neden olur.

Yedikleriniz, içtikleriniz kadar, yemedikleriniz içmediklerinizin de önemlidir.  ‘Besin Hırsızı’ olarak adlandırılan bazı yiyecek ve içeceklerin vücudunuzu olumsuz etkiler.

“Dikkat ediniz. Besin hırsızları, sağlığınızı bozuyor ve yaşam kalitenizi düşürüyorlar” …

Yaşam enerjimizin hırsızı ‘KALORİLER’

Yaşam enerjisinin, sağlıklı beslenmeyle doğru orantılıdır. Sağlıklı  ve doğru beslenerek yaşam enerjisinin arttırılabilirsiniz. Kaloriler ise beyniniz ve yaşam enerjinizin hırsızıdır. “Kaloriler, gençliğinizi çalıyor, yaşlanmanıza neden oluyorlar.

Unutulmamalı ki; Aşırı yemek yemek, hem yaşam enerjinizi düşürür, hem de sağlığınızı ciddi tehlikeye sokar. Fazla kalori yakmak, beyin hücrelerini zayıflatır ve beynin daha hızlı yaşlanmasına neden olur” .

Bazı gıdalar, insanın enerjisini düşürüp, gücünü, canlılığını yok eder. Bazıları ise insana güç verir, zihinsel yeterlilikleri arttırıp, hafızayı güçlendirir, motivasyonu koruyup, beynin yaşlanmasını önler. Fazla yemek, kiloya neden olur. Kalbi zorlar. Sağlığımızı olumsuz etkiler. Ancak aşırı kalorinin beyin için çok tehlikeli olduğunu genellikle bilinmez.

Aşırı yemek yemek hem yaşam enerjinizi düşürür, hem de sağlığınızı ciddi tehlikeye sokar. Yapılan araştırmalar, daha fazla kalori yakmanın, beyin hücrelerini zayıflattığı ve beynin daha hızlı yaşlanmasına neden olduğunu kanıtlamıştır.

“Yorgunluk veren ve vücuttan enerjiyi alan besin maddelerinden en bilinenleri, şeker ve şerbetli tatlılar. İçinde şeker olan her şey, alkol, asitli içecekler,  çay, kahve, hayvansal yağlar, katı yağlar, margarin ve margarin ile yapılmış unlu mamullerdir.

Yapılan bir araştırmaya göre, kaloriyi azaltmanın beyninizi korumak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisi olduğunu söylüyor. Kaloriyi azaltmanın, sinir hücrelerinin her gün zarar görmesini, beyin hücrelerinin hastalanmasını ve normal beyinlerin zamanla tahrip olmasını durdurabildiğine dair oldukça ikna edici kanıtlar olduğu bildiriliyor. 

Basit Karbonhidrat yerine sebze ve meyve

Aşırı miktarda kalori ile beslenmiş bir beynin, kalorilerin vücuttaki işlemden geçirilmesi sırasında daha hızlı yaşlanıp, tahrip olur. “Kalorileri metabolize etmek için oksijen yakmanız gerekiyor. Bu işlem serbest radikallerin ortaya çıkmasına neden olur. Böylece, ne kadar çok kalori tüketilirse, o kadar çok serbest radikal üretilir ve bu serbest radikaller sinir hücreleri de dahil olmak üzere hücrelere zarar verirler. Sonuç olarak, zihinsel yetenekleriniz daha hızlı azalır. Bunun için de basit karbonhidratlar yerine, sebze ve meyvelerin tercih edilmesi gerekir” .

HIRSIZ yiyecek ve içecekler…

Vücudunuzun, kendisine sunulanları kısa bir zaman dilimi içerisinde kendinin bir parçası haline getirir. “Vücudunuza ne sunarsanız sunun aynı bir yapboz gibi onun bir parçası haline geliyor. Doğru beslenmede yiyip içtikleriniz kadar, yemeyip içmediklerinizde önemli. Bazı yiyecek ve içecekler adeta hırsız. Stres de olmak üzere vücudunuzdaki değerli besin maddelerini, vitamin ve mineralleri çalıyor, söküp alıp götürüyorlar.

Bu besin hırsızları neler mi?

Çay, kahve, kolalı ve gazlı içecekler, sigara, alkol, antibiyotikler, ilaçlar, yatıştırıcılar, doğum kontrol hapları.

Çay ve kahvenin yemekten hemen önce veya hemen sonra içildiğinde, yiyeceklerde bulunan demir emilimini engelleyerek, kansızlığa neden olabilmektedir.

“Çayda bulunan tanen adli madde demir emilimini engelleyip, kansızlığa neden oluyor. Tabi ki çayın yararları da var. Aynen aspirin gibi kan inceltici özelliğe sahip. Birçok kişi çayı, kahveyi su yerine sayar. Bu çok yanlış. Fazla tüketildiğinde, çayda dahil ama özellikle kahve vücuttan su kaybına yol açıyor. Ayrıca kafeinli içecekleri aşırı tüketmenin kadınlarda selülite neden olduğunu da unutmamak gerekir.”

Sigara ve alkol ise kemiklerinizin sessiz hırsızlarıdır. Güçlü bir kemik yapısı sağlıklı ve dengeli bir ömrün anahtarı gibidir. Çocukluğunuzdan 30 lu yaşlara kadar kemik yoğunluğu giderek artar. Sonra hayat tarzına bağlı olarak, sessiz hareket eden hırsızlar ( sigara, alkol, kahve) tarafından 30lu yaşlardan sonra kemik yoğunluğunda azalmalar meydana gelir.

Günümüzde kemik erimesi ile gelen sağlık sorunları giderek yaygınlaşıyor. Özellikle bayanlarda menapoz ile beraber 48 yaşından sonra kemik erimesinde artışlar gözlemlenir. Türkiye de 48 yaş üzerindeki her üç kadından birinde osteoporoza rastlanırken, erkeklerde bu oran daha düşüktür. Son zamanlarda erkekler arasındaki görülme sıklığı da artış göstermektedir.

Kemik erimesi kalıtımsal ise günlük kalsiyum ihtiyaçlarını ihmal etmemelerini tavsiye ediyorum.

ESRA ARAN BESLENME VE DANIŞMANLIK MERKEZİ // AĞUSTOS 2017 // 0232 290 0298  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.