1. YAZARLAR

  2. Arif Çayan

  3. İZMİR’İN AK ADAYLARI
Arif Çayan

Arif Çayan

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

İZMİR’İN AK ADAYLARI

A+A-

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, tekrar göreve döndüğü kongre de yaptığı daha sonra çeşitli vesilelerle dile getirdiği söylemler sonrası AK Parti, Teşkilatlarında değişim beklentisi başladı. Bu çerçevede değişim beklenen illerden biri de İzmir. İzmir'deki siyaset kulislerinde bu değişim yüksek sesle konuşulmaya başlandı.


Geçtiğimiz hafta Star Gazetesi’nde çıkan bazı illerde AK Parti İl Başkanlarının değişeceğine dair haber ise bazı illerde artık sadece değişimin değil, bu değişim sonrası kimlerin göreve geleceğine dair kulislerin hareketlenmesine  neden oldu.
İzmir, AK Parti için kazanılması önemli bir büyükşehir.


Ancak AK Parti’nin İzmir’deki önceliğinin İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni almak olmadığını siyasete giren en yeni insan dahi bilir. AK Parti, İzmir’de metropol sınırları içinde bir yada birkaç ilçe belediyesinin yönetimine sahip olmayı hedefliyor. Metropol ilçe belediyelerindeki AK Parti belediyeciliğiyle, misyonunu ve vizyonunu İzmirliler’e gösterip, onların takdirlerini kazanarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne, ‘Bu işi siz daha iyi yaparsınız’ diyen İzmirli seçmenin teveccühüyle kazanıp İzmir’i yönetmek istiyor.
Bunda da haklı.


Çünkü İzmir’de ağır aksak giden ve kentte yaşayanları çileden çıkaran belediyecilik hizmetleri, seçim zamanı geldiğinde bir tarafta tutulan Türk bayrakları, bir tarafta tutulan Atatürk posterlerinin ve arkasına salınan korku dolu mesajlarla İzmirliler, oy kullanırken hizmeti değerlendirmeyi değil, korkuyu yenmeyi düşünerek oy kullandırılmak zorunda bırakılıyor.


Ama benim görüşüm, 2019’da bu korkuya iyice alışan İzmirliler, belediye hizmetini değerlendirerek oy kullanmayı tercih edecekler, tartışılmaz değerleri olan ve tartışılmayan Türk bayrağı ve Atatürk söylemlerine de dikkat etmeyecekler.


Hal böyle iken AK Parti’yi 2019’a taşıyacak olan  İzmir Teşkilatının da doğal olarak kendini bu açılım içinde iyi anlatabilen ve gösterebilen bir ekip olması gerekiyor.


AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ve ekibi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi mental yorgunluk içinde.
Teşkilat içinde sık sık yaşanan görev değişiklikleri, teşkilatta her başkanın kendi kafasına ve kesesine göre hareket etmesi, AK Parti İzmir Teşkilatı'nda dengesizliklerin temel nedeni.


FETÖ terör örgütünün ana merkezi olan İzmir’de halen partinin içinde kripto fetocuların olduğunun bilinmesi, teşkilat içinde kendini göstermek isteyenlerin bu kişiler tarafından fetocu ilan edilerek önünün kesilmesi, bir partilinin ‘İzmir Teşkilatında halen her üç kişiden birinin fetocu’ olduğunu söylemesi İzmir Teşkilatında  ne denli büyük değişimin yapılacağını bir işareti gibi geliyor bana.


Bütün bu bilinmezlik denklemleri içinde AK Parti Teşkilatı içinde de aday adayı olarak isminin öne çıkmasını isteyen ve bu yönde çalışma yapanlar da bir hayli çoğaldı.
AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican bir demecinde de bu durumu işaret ederek ‘AK Parti İzmir’i ele geçirmek isteyen gruplar var’ demişti.
Oldukça talihsiz ama bir o kadar da isabetli açıklamaydı.


Talihsiz çünkü, partinin genel başkanının söylemlerine bağlı olarak genel kurulları yapılacak olan teşkilatlar içinde doğal olarak yönetime talip olmak isteyen kişiler ve gruplar olur. Diğer yönüyle ise isabetli bir açıklama çünkü, Delican’da artık biliyor ki, eğer aday olursa karşısına kongerede olmasa da masa da birden fazla kişi aday olarak çıkıp, duracak.


AK Parti’nin İzmir kaptanlığı için aday olan bize gelen isimler ise şunlar, İl Eski Başkanları ve İzmir eski Milletvekilleri Ali Aşlık ve Aydın Şengül, Aliağa Belediye eski Başkanı Tansu Kaya, İl Eski Başkanı Ömer Cihat Akay, Aliağa Belediye Başkan Adayı olan İbrahim Etem Yorulmaz, Karşıyaka Belediye Başkan Adayı Tanfer Kemerli, İl Başkan Yardımcıları Mehmet Tozlu, Hasan Ali Karaman, Adnan Yılmaz, Ayşe Neşe Edebali, İl Başkanından sonra iki numaralı isim olan Teşkilat Başkanı Abdurrahman Tosun, eski Bürokratlardan Mehmet Duman, İzmir eski Milletvekili merkez sağın güçlü isimlerinden biri olan Yıldırım Ulupınar, İşadamları Bilal Saygılı, Suphi Toros, Balçova ve Konak İlçe Başkanlığı’ndaki çalışmalarıyla oldukça başarılı bir sınav veren Temel Yıldırım, Bayraklı İlçe Başkanı Özgür Hızal da güçlü bir aday olarak teşkilat içinde konuşulan isim.


AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Ege Bölge Koordinatörü Konya Milletvekili Ömer Ünal’ın ve İzmir Koordinatörü Antalya Milletvekili Mustafa Köse’nin önümüzdeki haftalarda Ege’ye ve İzmir’e gelmesiyle de artık konuşan isimler ve konuşulamayan isimler belirlenecek, belki isimlerle özel görüşmeler yapılacak ve bu isimlerden birkaçı Ankara’ya Genel Merkeze taşınacak.


Teşikalatın konuştuğu isimler bir yana, koordinatörlerin taşıyacağı isimler diğer yana dursun benim derin siyasetten öğrendiğim bilgi ise ismi geçen bütün aday adaylarının heveslerini kursağında bıracak gibi.
AK Parti İzmir İl Başkanlığı’na Milli Görüş temelinden gelen ve şimdiye kadar AK Parti üyesi olmayan, ama siyaset içerisinde başka sıfatlarda hep bulunan, AK Parti Teşkilatını ama özellikle AK Parti’nin temelinin oluşturan Milli Görüş teşkilatını çok ama çok yakından tanıdığı ve sevdiği bir isim de AK Parti İzmir İl Başkanlığı için aday.
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Milli Görüş döneminde gençlik kollarından tanıdığı şimdilik ismi ben de kalmasını uygun gördüğüm bu kişinin ismi Ankara’da masaya konursa, İzmir’de aday yarışına girecek olanlara şimdiden geçmiş olsun demek gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.