1. YAZARLAR

  2. Serap Yenici

  3. Bir günlük Eski Foça...
Serap Yenici

Serap Yenici

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir günlük Eski Foça...

A+A-

Hayatta boş durmayı boşa vakit geçirmeyi sevmeyen  biriyim. Hiperaktifmiyim  acaba diye çok düşündüm ama  durarak da çok iş hallettiğim oluyor anladım ki ben üretmeyi , gezmeyi ve araştırmayı çok seviyorum. Zaten mezun olduğum   bölüm de buna uygun..Müzik araştırmacılığı bölümünden mezun oldum , ara ara yaptığım albüm çalışmalarında sunumlarda bu özelligimden çok yararlandım .Ama esas olarak meraklı konuşkan  biriyim ben sohbet sohbeti, konu  konuyu açarken pek çok bilgiyi ögrenmiş oluyorum.

Şimdi ben bu köşede gezerken ve meraklı meraklı sorup araştırırken öğrendiklerimi sohbet arası gibi aktaracağım sizlere, benim gibi meraklılar daha derin araştırmalar yapabilirler, hatta bilgilerini bana da ulaştırırlarsa memnun olurum

Bu hafta sonu Eski Foça'daydım .Özledigim dostları  görmek yine birlikte olmayi sohbetini özledigim  bir arkadaşımla hafta sonu tatilimizi geçirmekti amacım..Son dakika kararı olunca ve  yanlışlıkla eski Foça yerine yeni Foça'da yer ayırttığımızı farkedince yolda internetten bulduğum tüm otelleri aramaya başladım ve hepsi doluydu.

Foça'ya girişte tabelasıyla en çok dikkat çeken ilk oteldi Karaçam otel, şanş bu ya onca doluyuz ve bu saatte bulamazsınız sözlerine rağmen yeni boşalan tek bir oda vardı.Hem de şehrin  merkezinde deniz kenarında şanslıyız artık bunu kabullenmeliyiz.

Bu arada Çesme Alaçatı pahalı deniliyor ama eski Foça'da pansiyon  otel fiyatlarına bakıldığında bu konuda yarışabilir.Ama odamız temizdi bakımlı ve en güzeli tam merkezdeydi buna epey memnun olduk.

Hazırlanıp sahilde keyifle yürüyelim dediğimizde arkadaşımın en çok sevdiği daha önceden bildiği Kavala cafe bardaydıķ..Konumu ve  çalan eski standart yabancı müziklerin keyifli  coverlarının etkisiyle ruhumuzu dinlendirdiğimiz bir başlangıç yaptık.Fotoğraf çekmeden olmazdı ve o anı da  ölümsüzleştirdik.

Sonrası eski Foça'da keyifli bir fotoğraf turu ve dar sokaklar kapalı olduğu için aracımızi epey uzakta parketmiştik , oteli arayıp bavullarımızı aldırmak için otelin kendi servisini cağırdık.Tam o dar sokaklara uygun motorla araba karışımı yapılmış çok  keyifli bir araç geldi eşyalari yükledik , şöför hadi sizde binin lütfen deyince bilmediğimiz sokakları keşfetmek isteyen biz hemen araca kurulduk.Tam tatil eğlencesi oldu bize ve araçtan inip teşekkür ettiğimizde, otel  personeli sandığımız bey elini uzattı ben otelin   sahibiyim hoşgeldiniz dedi önce şaşırdık sonra mütevaziligine ve o candan tavrına bayıldık..

Geç kalmamak için  hızlıca hazırlandık ve yine eski Foça sokaklarındaydık.

Akşam Letafet barda  arkadaşım Hakan Doğanay ile 80 90 lar dj performans şarkılar dinlerken , sahilde  Fog ve  Locca isimli  farklı canlı müzik seçéneklerini gördük.Fog daha çok  40  yaş üstü kesimin sevebileceği bir canlı müzik seçeneği sunarken Locca müzik tarzıyla gençlerin ve hareketli şarkılarla eğlenmeyi seçenlerin mekan tercihiydi.

  Finalde Yazar ve şair dostum Namık Kuyumcu ve arkadaşları ile buluştuk.Dünya küçük diye hep söyleriz onca insan içinde , benim arkadaşımla Namık'ın yanındaki kız arkadaşı çocukluk  arkadaşı çıktı hatta kankalarmış sohbet anılar derken acıkanların son durağı meydanda En Gözde pide de  çorba içerek final yaptık.

  Sabah 10 civarı  otelin keyifli kahvaltısı için indiğimizde otel sahibimiz Sebahattin Karaca yine görev başındaydı.Elinde  bir kitap görünce meraklı ben , hemen sordum.Meğer o kitabı araştırma ve keyifli yazılarından dolayı Aliağa belediyesi  kendisine istek yapmış ve  yayınlatmış.Güzel bir sohbet sonunda imzalı olarak  kitabımı keyifle aldım .Fotoğraf çekilmek isterken resepsiyonda iki resim dikkatimi çekti.

Foçalı bir ressam Bahattin Bilgin'in resimleriymiş .Resimdeki tekne Che  posterleri  asan bölgenin  nam-ı değer Komünist ibo lakaplı balıkçısının teknesiymiş.  O dakika resepsiyon  yoğunlaşınca  teşekkür ederek  kahvaltıya geçtim, ama sonra araştırdım.Çok sevilen herkesin resim çektirdiği biriymiş bir dönem sonra, âşırı alkol alması başına sorun olmuş ve ağları atılmış yerinden çıkartılmış epey de olay ve konuşmalar olmuş bu olaydan dolayı ama onu hep Foça ile özdeşleştiren ressamlardan Bahattin Bilgin resimlerinde ölümsüzleştirmiş.

1 günlük hızlı eski Foça turunda tadamadığım ama anlatılan listeme aldığım  keyifler arasında sayılanlar meydandaki midyecinin midyesi müthişmiş.Kuzina  restaurant rakı balığını al gel şeklinde keyifli mezeler sunan küçük keyifli bir restaurantmış.Gramafonda  keyifli farklı repertuarların seslendirildiği Haluk Çetin Günce dönem dönem Vedat Sakman gibi isimlerinde sahne aldıği keyifli bir seçenekmiş .Daha çok yer , daha çok lezzet  ve keşfedilecek güzellik vardır elbet ama anlattıklarım benden küçüķ deneyimler olsun.Herkese gönlünce bir tatil, keyifli keşifler dilerim..

serapyenici1.jpgserapyenici2.jpgserapyenici3.jpgserapyenici4.jpgserapyenici5.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar