1. YAZARLAR

  2. Serap Yenici

  3. Blablacar ile her yol kısa...
Serap Yenici

Serap Yenici

Yazarın Tüm Yazıları >

Blablacar ile her yol kısa...

A+A-

Yaklaşık 2 ay boyunca tatilimin çıkış noktası olan İzmir'de, kediciklerim pamuk ve lucky  ile anne evinde  misafir olduk.Bazı görüşmeler ve tatilim için hep buradan yola çıktım.

Uzun yıllardır  ehliyetim olmasına rağmen şöför koltuğuna hiç oturmamış ve açıkcası yan hatta  arka koltuğu daha çok seven biriyim.Ama bu arada gezmeyi de  çok seven biriyim. Bu sezon arkadaşlarımla blabla yolculuk paylaşımı ile çok keyifli yolculuklar gerçekleştirdim.Size blabla ile tanışmam, sonrası başıma  gelenler ve bilinçli bir blabla yolcusu nasıl olabileceği için bilgiler paylaşmak istedim.

Yaklaşık 3 sene önce kedilerim iki adet olunca istanbul, izmir arası uçak kullanmam sorun olabiliyordu tek kişi tek  kediye rezervasyon yaptırabiliyordum.Eğer gittiğimde uçak müsaitse 2 .bir yolcu üstüne kaydettirerek uçurabiliyordum. Zordu açıkcası ama bayram için  de kedilerle İzmir'e gitmem lazımdı.Çünkü uzun süreli kalmayı düşünüyordum.Çareler arası otobüs yolculuğunu da hem uzun yol da sevmem hem de benim degerli çocuklarımı altta  bagaj bölümüne  koydukları icin istemiyordum. Giden bir araç en iyi çözümdü. Ortak gruplarımızda bunu paylaştığımda bir arkadaşım " blabla ile gitsene" dedi.

 

Her ilk duyan gibi o nedir ? dedim . Öneren arkadaşım yurt dışında bir şirkette uzun yıllar ceoluk yapmış biriydi. "Yolculuk paylaşımı  aynı yöne giden kişilerle ücretli  araç paylaşımı ,yurt dışında çok yaygın Türkiye'de de başlamış" dedi.

Bu bana ilginç ve olası bir seçenek olarak geldi.Sonuçta ücret ödüyordum benzin,masraf paylaşıyordum, kimseye yük olmuyordum.ve rahat  kedilerim yanımda bir yolculuk şansıydı.

Ve böylece Blabla ile tanıştım aplikasyonu indirdim oldukça ciddi gözüken bir şekilde kimlik bilgileri vs ile kaydımı yaptırdım.Yolcu olarak ara butonundan yön bilgilerimi çıkış varış noktalarımı ve tarih saat yazarak seçeneklerimi aradım.

Epey yolculuk seçeneği çıkıyor bu arada giden kişinin çıkış ve varış noktasının sizin noktalarınıza yakın olması, kişinin önceki referansları seçimizde etkili olmasi gereken detaylar..Geç de olsa onları da öğrendim.
Şans bu ya benim tecrübesiz ilk  blabla deneyimim de bu işi ticarete çevirmiş kişilere  denk geldim.Bavullar ile tam saatinde hazır , kediler kutuda beklerken, biz sayıyı tutturamıyoruz  zarar edicez dediler gelmediler.

screenshot_20180910-090421.jpg

Çıldırabilirdim seçenek aradım hemen blablayı açtım,  yakın saat başka araca yazdım, şöför "benim aracım kamyon size uygun olur mu" diyen biri çıktı olmaz tabi ki dedim, hazır  nazır çok sinirli bir  haldeydim ,neyse sonuçta şansıma anne baba kızları ile Bodrum'a giden çok tatlı bir aile denk geldi ve kötü başlayan blabla maceram güzel son buldu.

Sonrası Marmaris Bodrum arası ulaşımı ters olan hatlarda tercih ettim.Birisinde bıcır bıcır ögrenci ,çok tatlı iki genç  kızla yolculuk yaptım.ve şöförlüğü olmayan arkadaşlarımla kısa tatil beldeleri geçişlerimizde tercih eder oldum.Blabla.elçisi olacak kadar seyahat ettim.

Bu sistemde dediğim gibi çıkış varış noktası,şöför yolcu referansları önemli her yolculuk sonrası hem şöför hem yolcu referans yazıyor,  bunlar gerçek bilgiler, öncesi sürücüyle iletişim  kurulursa zaten bir yolculuk paylaşacağın kişinin karakterini az da olsa mesajlardaki yazı tarzından anlayabilme şansınız oluyor.Seçim siz de  olduğu için biraz detaylı incelemenizi tavsiye ederim. Referans yapılınca zaten direk şöförle konuşabiliyorsunuz orada seçim hakkı siz de . Eğer tarz yaklaşım hoş değil se iptal etme sikayet etme şansınız var . Ama benim hala görüştüğüm çok seker aileler ,arkadaşlarım var .Çok keyifli hoş sohbet yolculuklar da yol nasıl geçti anlamadığımız da oldu.Bu arada blabla elçisi olarak minübüs ,kamyon , kargo aracı ile blabla yapmaya kalkan çoğu kişiyi de şikayet ettim ve sistemden çıkmalarını sağladım. Seçici ve detayçı olduğunuz takdirde rahat edeceğiniz  bir  yolculuk paylaşımı olarak tavsiye ederim.

Önceki ve Sonraki Yazılar