Senem Köse Bektaş

Senem Köse Bektaş

BÜTÜNSEL SAĞLIĞIMIZ İÇİN SABOTAJCIYA ‘’DUR’’ DİYELİM 

Geçen hafta kendimizi nasıl sabote ettiğimizden, ideal kilomuzu ulaşmaya çalışırken içimizdeki sabotajcının bize neler neler söylediğinden bahsetmiştik. Kilo vermek istiyorsun ama bir türlü başlayamadığın için pişman mısın? İçindeki ses yine başaramadın, ideal kilona ulaşman mümkün değil,  benim kemiklerim zaten iri, bizde şişmanlık genetik, şimdi kilo vereceksin ama tekrar verdiğin kiloları geri alacaksın. mı diyor? Pazartesi olsun diyete başlayacağım deyip , bir sonraki Pazartesi ye mi erteliyorsun...Şu an çok stresliyim tatlı bir şeyler yesem geçer, ufak bir kaçamak yapıp, sonrasında battı balık yan gider hesabı sınırsızca yemek,  bu hafta kilo veremedim artık vermem imkansız’’ gibi bir çok olasılıkla karşımıza çıkabilir. 

Peki bilinç ve bilinçaltının savaşı olan kendini sabote etme davranışıyla nasıl başa edebiliriz...  Sabotajcıya dur diyelim

Zihninde seni sabote eden olumsuz düşünceleri tanımlamak;Yani zihnimizi tanımak. Bilinçaltımızın bizi korumak için oluşturduğu negatif düşünceler artık bizim için o kadar olağandır ki, çoğu zaman bu iç sesimizin bize söylediği olumsuz söylemleri fark edemeyiz. İç sesimizi farkındalıkla, bir gözlemci gibi duymak, bizi sabote eden düşüncelere dışarıdan bakabilme farkındalığını oluşturmalıyız. 

Bulduğumuz cümlelerde, düşüncelerdeki duyguya, inanca bakmak; Bu duyguyu tanımla..Bizi sabote eden hangi duygu yada inanç? Değersizlik, utanç, başaramama korkusu, yetersizlik, sevgisizlik, güvende hissetmeme, kontrol ihtiyacı ...Genel olarak temel duygular bunlardır...Temelinde yatan duyguyla ve inancınla yüzleş. 
Örneğin ‘’kilo bizim ailemizde genetik’’ bir inançdır.

Kararımızı kendimize yüksek sesle hatırlatmak; Neden mi? Çünkü bilinçli olarak ideal kilomuza ulaşmak isteriz. Ancak bilinç altımız bizi korumak için bu isteğimize engel olmaya çalışır. İdeal kiloya ulaşmayı isterken, istemediğimiz şekilde davranır ve sonucunda kendimizi kurban olarak görmeye başlarız. Ben kurbanım inancından çıkmanın en basit yolu kendinize bu kararınızı yüksek sesle hatırlatmak olacaktır.
butunsel-sagligimiz-icin-sabotajciya-‘’dur’’-diyelim.png

İç sesinizn size söylediği olumsuz cümleleri değiştirmek; Sabah uyanır uyanmaz başlayan ve sizi bir çok konuda limitleyen bu iç sesi duyup, sizi kısıtlayan engelleyen cümleleri pozitifiyle değiştirirerek, yani olumlamalar ile içimizdeki sabotajcıya ‘’dur’’ diyebiliriz. Bu olumlamalar ile bilinçaltı kodlarınızı değiştirebilmek mümkün. Kullanılan cümlelerde olumsuz ekler olmamalı, ve olumlamaların sürekliliği sağlanmalıdır. 

Güçlü bir kaç olumlama örnekleri

Bedenimi severim.

Yediğim her lokmanın, lezzetin farkındayım.

Sağlıklı besinleri tercih ediyorum

Sadece fiziksel açlığımda yemek yerim.

İdeal kilomu zahmetsizce ve kolayca korurum.

Yeme rutinlerine de farkındalıkla bakmak;  Küçük ama anlamlı değişiklikler bizi sabote eden rutinleri farketmemizde ve de değiştirmemizde kolaylık sağlayacaktır. Yapılan küçük değiklikler adımımızı emin atmamızı sağlayarak, zihnimizi ise sakinleştirecektir. Kolaylıkla ve çabasızca uygulanması, , başarıyı daha çabuk tattıracak ve her yaşanılan başarı motivasyonumuzu arttıracaktır. 

İdeal kilona ulaştığında hayatınızın daha iyi olacağınıza inandığın nedenleri yazmak;  Bizi sabote eden düşüncelerdeki duygu ve inançaları bulmuştuk. İdael kilona ulaştığından hayatında daha iyi hissettiren nedenlerin altında da bazen kök inançlar yada duygular yatabilir. Örneğin ‘’ kilom hakkında endişelenmeyi bırakacağım’’ Demek ki sabotajcı endişelenmek olabilir. Sürekli endişe, stresi de beraberinde getirir. Bu endişelerin sonucunda yenilen her lokma suçluluk duygusu olarak karşımıza çıkabilir. Suçluluk duygusu ile kısır döngüde sabote etmeye devam ederiz. 

Kendimize destek olmak; Tüm bunları yaparken kendinize destek olmak kendinize olan güveni yeniler, tazeler ve arttırır. Kendinize destek olmak öz şefkati arttırır. Öz şefkat arttıkça, bizi sabote eden yargılayıcı ve sert olan iç sesi daha kolay fark edilebir ve değiştirebiliriz.

Bütünsel sağlığımız için sabotajcıya dur diyelim... Sevgiyle ve ışıltınızla kalın.
Senem Köse  Bektaş
Holistik Beslenme Danışmanı
İnstagram @holistikmuhendis 
Twitter @senemkose14
 

Önceki ve Sonraki Yazılar