Eşyayı değil , hayatı sev!!

Geçen gün bir arkadaş ziyaretine   gittim ,  misafir odasında beni  ağırlamak istedi ,çok takıldığım şeyler değildir ama..  Öyle olsun dedim , misafir odasına geçtik  , ben de kendi halinde bir oda bekliyordum ki   kendimi  futbol sahasında  buluyorum, hani çift kale maç yapsan olacak  türden bir büyüklük ve genişlik.. Kadınsal bir duygu birden beni  dürtüyor ,buranın temizliği acaba  kaç saatte yapılır diye kafamdan hem hesap yapıyorum  hem de  ışık hızıyla odada  ne var ne yok şöyle bir göz gezdiriyorum ;iki takım koltuk, on iki  kişilik yemek masası , gonsol , yapma çiçekler , gümüşlük ,sağında eşya solunda eşya...
Hangar gibi odada yerimi belirliyor , pudra rengi sandalyelerin birine kendimi atıyorum  hemen , sonra başlıyorum   eşyaları ağır ağır incelemeye  ,zaten dikkatimi  ilk   çeken  bende ,koltukların üstünün örtülü olması( hâlâ mı diyeceksiniz  evet hâlâ)...Koca koca koltuklar gıcır gıcır,cillop gibi  belli ki kimse çok fazla muhatap olmamış bu arkadaşlarla .. üstelik de  bana nispet yapar gibi kasılarak bir duruşları var ki beni gıcık ediyorlar, ben de arkadaş  görmeden onlara  dil çıkarıyorum, sonra pis pis sırıtıyorum..
Diğer eşyaları muhatap bile  almıyorum , çünkü onlar  da hallerinden memnunlar zaten..
Anlaşılan o ki  misafirden misafire kullanılıyor  bu minik oda , her eşya ilk alındıkları gibi yepyeni kalmış..
İçimden de hem kızıyorum  hem de üzülüyorum..
Ne bu şimdi  ,  bir kamyon dolusu  eşyalar, eşyalara  hizmet eden insanlar, keyfini sürmeden    eşyaları bırakıp giden insanlar..
Değer mi , değmez tabi ki...
Eşyalar bize hizmet edecekleri yerde  biz onlara hizmet ediyoruz ne tuhaf !!
Oysaki çoğu zaman bir insan ömrü bir eşya kadar  olmuyor fakat bu  bilinç, bu anlayış görülüyor ki bizde halen oluşmamış ..
Şunu kaçırıyoruz sürekli, eşyalar yaşamın sadece bir parçasıdır , yaşamı kolaylaştıran nesnelerdir , varlığımızın nedeni değildir ..
Peki neden bu denli , titizlik, obsesiflik ,tutku,anlam yüklemek , anlaşılır gibi değil..
Oysaki,
Kullanılan eşyalarda yaşanmışlık vardır..
Kullanılmış eşyalar hayat kokar .
Kullanılmış  eşyalar insan kokar..
Yaşadığımızin tanığı , eskimiş ve yerisine yenisini koyduğumuz eşyalardır..
Vesselam,
Eşyaları değil insanlari sevelim ,en temiz ve en  kocaman duygularla..

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.