Çalgı yapmayı usta ellerden öğreniyorlar

Çalgı yapmayı usta ellerden öğreniyorlar

Ege’de “Çalgı Yapımında Kullanılan Kesici Aletleri Bileme Teknikleri” eğitimi verildi

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı  tarafından “Çalgı Yapımında Kullanılan Kesici Aletleri Bileme Teknikleri” workshop eğitimi düzenlendi. Eğitimi, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Çalgı Yapımı Bölümü Öğretim Görevlisi Attila Okan verdi.

Bileme teknikleri yanı sıra geçmişten günümüze teknolojinin gelişmesiyle uygulanan tekniklerde meydana gelen değişimler hakkında bilgi veren Öğr. Gör. Atilla Okan, “ Gelişen teknoloji mesleğimizi olumlu yönde etkiliyor. Önceden kesici aletlerin bilenmesinde girit taşı kullanılıyordu. Uygulanması zor ve uzun zaman alan bu yöntem, gelişen teknoloji ile yerini elmas taşlara bıraktı. Bu sayede daha kısa sürede çok daha etkili sonuç elde ediyoruz. Bu çalışmadan elde edeceğimiz eserleri daha sonra sanatseverlerimizle buluşturacağız” dedi.

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Çalgı Yapımı Bölümü Atölyesi’nde iki oturum halinde düzenlenen eğitimin ilk oturumunda, enstrüman yapımında kullanılan el aletleri ve bileme teknikleri hakkında bilgi edinen katılımcılar, ikinci oturumda edindikleri bilgileri uygulama fırsatı buldular.
 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.