1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çiğli'de yasaya aykırı işe alındığı tespit edilen personeller işten çıkarılacak
Çiğli'de yasaya aykırı işe alındığı tespit edilen personeller işten çıkarılacak

Çiğli'de yasaya aykırı işe alındığı tespit edilen personeller işten çıkarılacak

Bir kadro şişirmesi de Çiğli Belediyesi'nde çıktı

A+A-

Çiğli Belediyesi’nde kadro ihtiyacı olmamasına rağmen işe alındığı tespit edilen 100 personel tespit edildi. Tamamının mart ayı içerisinde değişik günlerde işe alındığı belirlenen bu 100 kişinin işten çıkarıtılacağı öğrenildi. İşten çıkarılma nedenleri ise, yerel seçimler öncesi 100 personelin alınmasının 28.04.2018 tarih ve 30405 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 2018/11608 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 5. maddesinin birinci fıkrası ve 5. maddesinin  üçüncü fıkrasına aykırı olması nedeniyle olduğu öğrenildi.

GAZİEMİR'DE 22 KİŞİ TESPİT EDİLİP İŞTEN ÇIKARILMIŞTI

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde hukuki gerekçelere aykırı olduğu için Gaziemir Belediyesi’nde 22 personelin işten çıkarılmıştı. Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda konuyla ilgili; "Demokratik kent yönetimi bilinci ile göreve başladığım kısa süre içerisinde yapmış olduğum incelemeler doğrultusunda, hukuki gerekçelere aykırı olarak işe alındığı tespit edilen 22 belediye personelinin iş akdi feshedilmiştir" diye açıklamıştı.

YASA NE DİYOR?

28.04.2018 tarih ve 30405 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 2018/11608 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile imza altına alınan 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin Ek 20 nci maddesi  kapsamında bulunan mahalli idare (belediye) şirketlerinde işçilerin işe alımı, işçilere ilişkin personel giderlerinin toplam giderler içindeki payına ilişkin üst sınırları, ilk defa işe alınacaklarda aranacak şartlara ilişkin usul ve esaslar ile belirlenmiştir. Bakanlar Kurulu Kararı’nın 5. maddesinin birinci fıkrası, “İdarelerin, şirket personeli de dâhil yıllık toplam personel giderleri, idarenin gerçekleşen en son yıl bütçe gelirleri toplamının her yıl, bir önceki yıla ilişkin olarak 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesi uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılması sonucu bulunacak miktarın yüzde kırkını aşamaz. Bu oran büyükşehir belediyelerinde yüzde otuz olarak uygulanır. Yıl içerisinde aylık ve ücretlerde beklenmedik bir artışın meydana gelmesi sonucunda personel giderlerinin söz konusu oranları aşması durumunda, cari yıl ve izleyen yıllarda personel giderleri bu oranların altına ininceye kadar idare şirketlerine yeni personel alımı yapılamaz.” düzenlemesini içermektedir. Yine 2018/11608 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nın 5. maddesinin  üçüncü fıkrası uyarınca,  birinci fıkrada belirlenen oranı aşan idareler tarafından İçişleri Bakanlığından izin alınmaksızın şirketlerine işçi alımı yapılamaz.

Öte yandan işçiler, kendilerinin belediye elemanı değil ÇİBEL şirketinin hizmet kadrosundan işe başladıklarını ifade ederek, maaşlarının ÇİBEL şirketinin ödeneğinden ödeneceği ve kanun gereği işten çıkarılamayacaklarını söylediler. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.