Donald Trump Miting Yapamadı

Donald Trump Miting Yapamadı

ABD'de Cumhuriyetçilerin favori adayı Donald Trump Chicago'da (Şikago) gerçekleştirmek istediği mitingi toplanan yüzlerce protestocu ile destekçileri arasında çıkan arbede yüzünden gerçekleştiremedi.

ABD'de Cumhuriyetçilerin favori adayı Donald Trump Chicago'da (Şikago) gerçekleştirmek istediği mitingi toplanan yüzlerce protestocu ile destekçileri arasında çıkan arbede yüzünden gerçekleştiremedi.  Müslüman ve göçmen karşıtı konuşmalarıyla bilinen Donald Trump ABD'de yaklaşan seçimlerde Cumhuriyetçi aday adayları arasından şu an favori olarak gösterilen isim.

Donald Trump'un İllinois Üniversitesi'nde düzenleyeceği mitingten önce yüzlerce karşıt görüşlü Amerikan vatandaşı üniversitede toplandı ve protesto gösterileri düzenlendi. Trump destekçilerinin de alana gelmesiyle beraber taraflar arasında şiddet olayları yaşandı. Mitingin başlamasından 1 saat önce başlayan olaylar iptal duyurusuna kadar devam etti.

Trump'ın ofisinden yapılan açıklamaya göre kanun güçlerinin tavsiyesi üzerine miting başka bir güne alındı. Miting'in iptal edildiğinin açıklanmasının ardından açıklamayı yapan seçim kampanya yetkilisi; "Katılımınız için teşekkürler, sükunetle gidin" dedi.

56e418eec03c0e36a0030853

Öte yandan Şikago Polis Departmanından yapılan açıklamayla mitingin iptal edilmesi için tavsiye verilmediği söylenerek, mitingin Trump'ın seçim ofisi tarafından, kendi kararlarıyla iptal edildiğini belirtildi.

Irkçılık Karşıtı ve Göçmenlerin Lehine Sloganlar Atıldı

Donald Trump karşıtları internete düşen görüntülerde ırkçılık karşıtı sloganlar atıp, yazılı döviz taşıdılar. Yine görüntülerde sahneye çıkan bir Trump karşıtının gizli servis ajanları tarafından sahneden indirildiği görülürken, Trump taraftarlarının da karşıt gruptakilerin ellerinden dövizleri almaya çalışıyor.

Mitingin iptal edilmesinin ardından polis ve Trump karşıtları arasında gerilim tırmandı. Her iki grubu birbirinden ayırmaya çalışan polis, protestoculardan bazılarını gözaltına aldı. Olayların ardından diğer cumhuriyetçi aday adayları olayları endişe verici olarak nitelerken favori aday olan Donald Trump, nefret söyleminde bulunduğu suçlamalarını reddetti.

Geçtiğimiz cuma günü de Missouri'deki mitingde protesto gerçekleşmiş ve 32 Trump karşıtı gözaltına alınmıştı. Donald Trump'ın seçim çalışmaları sırasında müslüman ve göçmenlerin aleyhine yaptığı konuşmalar nedeniyle ülkede yaşayan müslüman ve göçmenler endişeli. Favori cumhuriyetçi aday siyasete girmeden önce 1998 yılında; "Adaylığımı koyacak olsaydım, yarışa Cumhuriyetçi Parti’den girerdim. Ülkedeki en aptal seçmenler onlar" demişti.

 

 

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.