1. YAZARLAR

  2. Ali Eyce

  3. EKREM DEMİRTAŞ ÜNİVERSİTESİ!
Ali Eyce

Ali Eyce

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

EKREM DEMİRTAŞ ÜNİVERSİTESİ!

A+A-

İzmir Ticaret Odası’nın seçimde devrilen başkanı Ekrem Demirtaş, ‘Yıkılmadı, ayaktayım’ diyerek ticaret odasının organlarını teslim etmekte direniş gösteriyor.


İzmir Ticaret Odası Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın da bu direnişin merkezi.


Vakfın bünyesinde kurulan en büyük teşekkül ise İzmir Ekonomi Üniversitesi ise bu direnişin merkez üssü.


25 yıldır İzmir Ticaret Odası’nın başkanlığını yürüten Demirtaş’ın, İzmir Ticaret Odası organlarındaki hakimiyetini bırakması gerekirken, bırakmaması odada bir çok şeyi alt üst etmiş durumda.


25 yıl koltuğa yapıştığı diye seçim haberlerine ve yorumlarına konu alan Ekrem Demirtaş’ın sadece başkanlık koltuğuna değil, İzmir Ticaret Odası’nın bütün organlarına ve yapılarına, Japon yapıştırıcısı gibi yapıştığı seçim sonrası ortaya çıktı.


İzmir Ticaret Odası’nın yeni başkanı Mahmut Özgener ve ekibinin, odaya ait bütün işleri, seçimden aldıkları güçle yönetmek istemesi demokratik en doğal hakları.


Doğal olmayan, haksız olan eski başkan Demirtaş’ın, hala İzmir Ticaret Odası’nın sahibi gibi, tek hükümdarı gibi davranarak, odanın varlıkları üzerinden eline çekmemesi.


Seçimi kaybettiği gün, ‘Daha seçim bitmedi’ diyerek efelenen Ekrem Demirtaş, şimdilerde odanın varlıkları üzerinde en büyük sorun yumağı haline gelmiş durumda.


En büyük sorun yumağı ise İzmir Ticaret Odası Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın bünyesindeki İzmir Ekonomi Üniversite üzerinde.


Demirtaş, üniversitenin üzerindeki hakimiyetini, kaybettiği başkanlık makamına ve yönetimine vermek istemiyor.
Ticaret Odası’nın yönetim kurulu kararıyla, odanın öz kaynaklarıyla kurulan üniversiteyi, kendi şirketlerine ait bir üniversite gibi elinde tutmaya çalışıyor.


Demirtaş’ın bu direnişini görünce insanı aklına, Ekrem Demirtaş nasıl oldu da İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin adını ‘Ekrem Demirtaş Üniversitesi’ yapmadı, yapamadı fikri geliyor.


Başkan Özgener ve ekibi, Demirtaş sorununu kökten çözmek için var güçleriyle çalışıyor.


Seçimle geldikleri İzmir Ticaret Odası’nın ve onun organlarını, kurumlarını yönetme hakları, hukuken de onların elinde olması gerekiyor.


İşleri kolay değil!


Ama zor da değil!


Sadece biraz zaman alır!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.