Erdoğan'a Hakaret Eden Alman 3 Yıl Ceza Alabilir

Erdoğan'a Hakaret Eden Alman 3 Yıl Ceza Alabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında yazdığı hakaret dolu şiiri Almanya'da yayın yapan ZDF kanalında yayınlanan Jan Böhmermann isimli mizahçı, Almanya yasalarına göre 3 yıl hapis cezası alabilir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında yazdığı ağır hakaret içeren şiir yüzünden tepki toplayan Jan Böhmermann için Alman yargısının harekete geçmesi için Türkiye'nin resmi suç duyurusunda bulunması bekleniyor. Türkiye'nin Almanya'da bulunan büyükelçiliği konuyla ilgili incelemelerini sürdürüyor.

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından suç unsuru içerip içermediği incelenmesi için Jan Böhmermann'ın şiiri hakkında bilirkişi atadı. Bilirkişi mizahçının şiirini inceleyerek geçtiğimiz pazar günü Almanya Dışişleri Bakanlığı'na sundu. Bilirkişi tarafından hazırlanan rapora göre, Jan Böhmermann'ın Almanya yasaları nezdinde suç işlediği sonucuna varıldı. Almanya Ceza Yasası'nın 103. maddesinde yer alan açıklamaya göre yabancı devlet adamlarına hakaret suç sayılarak üç yıl ile yargılanıyor. Ancak yargılama için suç duyurusu yapılmadığı için Böhmermann'ın yargılanması şu an söz konusu değil. Yargılanmanın başlayabilmesi için Berlin'de bulunan Büyükelçilik olayı incelemeye devam ederek, uygun gördüğü takdirde suç duyurusunda bulunacak.

Önce NDR sonra ZDF

Almanya'da yerel yayın yapan NDR kanalında yayınlanan Extra 3 isimli programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında mizahi eleştiri içeren bir kip yayınlanmıştı. Klibin yayınlanması üzerine Türkiye'deki Almanya Büyükelçisi Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'na çağırılarak nota verilmişti.

Nota verilmesi olayının duyulmasının ardından hem Almanya'da hem de Avrupa Birliği'nde bazı yetkililer Türkiye'ye tepki göstermişti. Kabare sanatçısı olarak tanınan Jan Böhmermann da ZDF kanalında Erdoğan'a tepki göstermek için ağır hakaret içeren şiiri okuyarak kendisi tepki topladı. Şiirin ZDF kanalında yayınlanması durduruldu ve kanalın internet sitesinden kaldırıldı.

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.