1. YAZARLAR

  2. Ali Eyce

  3. Hay hay mı? Vah vah mı?
Ali Eyce

Ali Eyce

Yazarın Tüm Yazıları >

Hay hay mı? Vah vah mı?

A+A-

Belediye: İl, ilçe, kasaba, belde vb. yerleşim merkezlerinde temizlik, aydınlatma, su, toplu taşıma ve esnafın denetimi gibi kamu hizmetlerine bakan, başkanı ve üyeleri halk tarafından seçilen, tüzel kişiliği olan örgüt.

Sözcük anlamı tam olarak bu.

31 Mart seçimlerinde illimizde, ilçemizde karşıma Belediye Başkanı Adayı olarak çıkacak kişiler, bizlere bu hizmetleri en iyi, en güzel ve en verimli şekilde vereceğini iddia eden, bulunduğumuz yeri çoluk çocuk, kolu komşu hep birlikte daha iyi yaşanabilir bir yer haline getirmeye çalışacak kişiler.

Hal böyle olurken de, A Partisi, B Partisi, C Partisi’nin adı değil de, bizim karşımıza çıkardığı adayın kimliği, geçmişi, yaptıkları ve yapmayı düşündükleri daha önemli hale gelmesi gerekir.

Öyle ya, adını ister Ahmet olsun, ister Mehmet olsun. Partisi ister A olsun, ister B olsun. Şehirlerde yaşayan insanlar olarak İstediğimiz şey net.

Bizim seçimlerde, oy kullanmadan önce düşünmemiz ve cevaplamamız gereken aslında iki önemli soru var.

Birinci soru mevcut belediye başkanı yeniden aday ise geçmiş 5 yıl içinde bizim için neler yaptığına veya yapamadığına bakmak.

İkinci soru düşündüğümüz adayın, geçmişte yönetici olarak nerede, ne yaptığına veya yapmadığına bakmak.

İki sorunun cevabı da bize, oy vereceğimiz kişinin oyumuzu hak edip, etmediği konusunda bir şeyler açıklamaya yetecektir.

Birinci sorunun cevabını bulmak, ikinci sorunun cevabını bulmaktan daha kolay olduğu için birinci sorundan düşünmeye başlamanızı öneririm.

Birinci sorunun cevabından yola çıkarak zaten mecburen ikinci soruya geçiş yapmak zorunda kalacaksınız.

İkinci sorunun cevabını ise biraz zeka gerektiren bir durum.

‘Aynası iştir kişinin, lafına bakılmaz’  sözünü söyleyen atalarımız bakacağımız yönü zaten bize göstermişler. Genetiğiniz de biraz zeka varsa bu sorunun cevabını da bulmanız o kadar zor olmayacaktır.

‘Ali bey alayı bir oy kullanacağız bu sorulara ve bunların cevaplarına ne gerek var’ diyorsanız, sakın oy kullanmaya da gitmeyin.

Bilinçsizce kullanılan oy, bilinçlice kullanılan oyların hakkını yemesin.

Siz, 2023’e kadar ne olursa olsun bana ne diyorsanız, Anayasa’nın size verdiği seçme hakkını kullanmayı bu kadar hafife alıyorsanız, bunun olası kötü bedelini o şehrin geleceği çocuklarınızın ödeyeceğini de bilin.

Sonra, 2019’da, 2020’de, 2021’de, 2022’de, 2023’de,vah ev, vah kaldırım, vah yol, vah yağmur, vah trafik,  vah hava kirliliği, vah pis koku, vah toplu ulaşım, vah su, vah otopark, vah da vah demeyin.

Düşünmek için hay hay demek,  düşünemedik vah vah demekten daha iyidir.

İnsana Dair:
Bir güzel söz söyleme sanatı varsa, bir de güzel anlama ve dinleme sanatı vardır. 
EPİKTETOS

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.