Hükümete Turizmde İstihdam Desteği Teşekkürü

Hükümete Turizmde İstihdam Desteği Teşekkürü

Hükümetin turizmde istihdam desteği kapsamına İzmir ve Aydın’da faaliyet gösteren firmaları da alması, deniz turizmi sektöründe büyük memnuniyet yarattı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, turizm sektöründe 9 ay çalışanların 3 aylık sürede sigorta primleri ve maaşlarının İŞKUR tarafından karşılanmasına ilişkin destek kapsamına Antalya ve Muğla’nın yanı sıra İzmir ve Aydın’ın da alınmasının kendilerini sevindirdiğini belirterek, “Şubemizin sorumluluk sahasındaki turizm firmalarının da destek kapsamına alınması çağrılarımızı yanıtsız bırakmayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’ya ve talebimizi takip edip başarıyla sonuçlanmasına destek veren AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya’ya sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

DESTEKTE KÜÇÜKLER UNUTULMASIN

Türkiye’nin ihracattan sonraki en büyük gelir kaleminin turizm olduğunu ifade eden Öztürk, turizmin en hızlı büyüyen dalı olan deniz turizminin ülkeye yılda yaklaşık 7 milyar dolar gelir getirdiğini belirtti. Öztürk, “Turizm sektörüne verilen istihdam desteğinin ve teşviklerin kapsamının genişletilmesini olumlu buluyoruz. Böylece bölgesel adaletsizlik ortadan kaldırılmış oldu. Ancak bu sezon turizmi hakikaten zor günler bekliyor. İlk çeyrekte turizm gelirlerimiz yüzde 16.5 oranında azaldı. Dolayısıyla bu tabloda desteklerin yeterli olmadığını vurgulamak zorundayız. Özellikle yat limanlarından su sporları tesislerine, günübirlik deniz turizmi araçlarından kruvaziyer limanlarına ve yat işletmeciliğine kadar geniş bir alanı temsil eden deniz turizmi sektörünün tamamı destek kapsamına alınmalıdır. Bu sektörde faaliyet gösteren küçük işletmelerin ayakta kalabilmesi için borçların ertelenmesi ve faiz indirimi talepleri değerlendirilmelidir. Deniz turizmi tesislerine sağlanacak küçük bir teşvik bile işletmelerin nefes almasının ötesinde onlara müthiş bir moral verecektir” diye konuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.