1. YAZARLAR

  2. Arif Çayan

  3. MAKAMDAN GÜÇ ALAN TOKAT!
Arif Çayan

Arif Çayan

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

MAKAMDAN GÜÇ ALAN TOKAT!

A+A-

Siyasette ve bürokraside iki türlü insan vardır.

Birincisi bilgisiyle, görgüsüyle, deneyimiyle işini en iyi şekilde yapmaya çalışan ve ona verilen koltuğun hakkını veriren.

İkincisi ise, bilgisizliğiyle,  görgüsüzlüğüyle, deneyimsizliğiyle işini yapamadığı gibi, o makamın vermiş olduğu yetkiyide kötü bir şekilde kullanan.

Bunlara oturduğu koltuktan güç alan, oturduğu koltuğa güç veren diye basit şekilde de anlatılabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde zabıtayı sokak ortasında tokatlayan ve belediye başkanı tarafından görevinden uzaklaştırılan, hakkında soruşturma açılan zabıta müdürü, koltuktan güç alan, bilgisi, deneyimi, görgüsü olmayan kişidir.

Makam koltuğuna oturan kişi olarak, emrinde çalışan kişiye kanunların sana verdiği yetkiler çerçevesinde yapmaması veya yapması gereken konularda emir, talimat ve uyarıda bulunabilirsin.

Ama hiçbir makam koltuğu ve kanun, hangi şartta olursa olsun, ne tür olayın içinde olursa olsun, kişiye sözlü ve fiziki saldırıda bulunmana izin vermez.

Emrinde çalışan kişi, senin gibi çalışan bir kişi.

Hatası varsa kanun sana verdiği yetkileri kullanarak onunla ilgili tasarrufta bulunabilirsin. 

Mesela, görevden uzaklaştırabilirsin,  tıpkı sana yapılan gibi.

Ben böyle bir yolu tercih etmedim diyorsan, şöyle bir makam ve kanun tanımamazlık zincirini de kabul etmiş oluyorsun demektir.

Mesela senin çalıştığın birimin başındaki kişi de, niye böyle davranıyorsun diye uyarmak veya sana ceza vermek yerine sana bir tokat atabilir.

Mesela senin çalıştığın birimin başındaki kişinin bağlı olduğu belediye başkan yardımcısı da sana, ‘Niye böyle davranıyorsun?’ diye gelip tokat atabilir.

Mesela senin çalıştığın birimin başındakine tokat adan başkan  yardımcısına, belediye başkanı da, ‘Niye böyle davranıyorsun?’ diye tokat atabilir.

Mesela senin bağlı olduğu birimin başındaki adamın bağlı olduğu başkan yardımcısını tokatlayan belediye başkanına da, bağlı olduğu İçişleri bakanı, ‘Niye böyle davranıyorsun?’ diye tokat atabilir.

Mesela senin bağlı olduğun birimin başındaki adamın bağlı olduğu başkan yardımcısının bağlı olduğu belediye başkanının bağlı olduğu İçişleri bakanının bağlı olduğu Başbakan da ona, ‘Niye böyle davranıyorsun?’ diye tokat atabilir.

Yani bu makamların, bilgisi olmayan,  görgüsü olmayan, deneyimi olmayan, hukuku tanımayan kişilerle dolu olduğunu düşündüğümüz de, zincirleme herkes birbirini tokatlayarak olayı çözecektir.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, bu zincirin oluşmasını izin vermedi ve hukuk çerçevesinde davranarak zabıta müdürünü görevden uzaklaştırdı ve hakkında soruşturma açılmasının yolunu açtı.

Hukuk devletinde böyle bir tokat zincirini yazmayı bırakın, düşünmek bile korkunç geliyor insana.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.