1. YAZARLAR

  2. Sezin Kuruşçu

  3. NEFES ALMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?
Sezin Kuruşçu

Sezin Kuruşçu

Yazarın Tüm Yazıları >

NEFES ALMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?

A+A-

Nefes almak, en basit tanımıyla havanın akciğerlere alınıp verilme işlemidir. Vücudumuz enerji açığa çıkarabilmek için solunum yoluyla oksijene ihtiyaç duyar. Hepimiz her an nefes alıyoruz. Peki ne kadar doğru nefes alıyoruz? Doğru nefes almanın ne kadar bilincindeyiz?

Herkes doğduğu andan itibaren doğru nefes teknikleri kullanır. Aslında doğamızda bu var. Ne yazık ki yetişkinliğe ulaşana kadar, doğru nefes alma becerilerimizi büyük ölçüde kaybediyoruz.

Nefes almak, en temel fizyolojik ihtiyaçlarımızdan biridir. Doğru nefes almak ise kendimize yapacağımız en büyük iyiliktir. Bununla birlikte, birkaç basit egzersiz yaparak yeniden doğru nefes almamız mümkün.

Nefes Egzersizlerinin Faydaları Nedir?

Doğru ve kontrollü şekilde yapılacak olan nefes egzersizleri, vücudunuzun en iyi şekilde çalışmasını sağlarken aynı zamanda tansiyonunuzu ve kan basıncınızı düzene sokar ve kendinizi rahat hissedersiniz.

Nefes egzersizleri sırasında derin derin aldığınız nefesler, beyninize rahatlatıcı uyarılar gönderir. Rahatlayan beyin ise, vücudunuzun kalp ritmini ve hormonlarınızın işleyişini düzenler. Bu sayede, stresinizi olabilecek en alt seviyelere indirgemiş olursunuz.

Nefes egzersizleri ile vücudunuza aldığınız nefes, beyniniz tarafından her noktanıza yavaş ve bilinçli bir şekilde oksijen akışı sağlar. Bu durum, genel olarak odaklanmanızı kolaylaştırır ve konsantrasyonunuzu artırır.

Doğru ve düzenli nefes almanız, vücudunuzda parasempatik sinir sisteminizi daha etkin bir şekilde çalıştırır. Bunun karşılığı ise, daha rahat ve özgüvenli hissetmeniz demektir. Özellikle endişeli ve heyecanlı hissettiğiniz anlarda, kendinizi rahatlatmak için daha yavaş ve bilinçli nefes almaya çalışabilirsiniz.

Çağımızın hastalığı olan kanser için, doğru nefes almak mükemmel bir karşılıktır! Yapılan araştırmalarda, kanserli hücrelerin yüksek oksijenli ortamlarda uzun süre yaşayamadığı ve bölünmeye devam edilemediği saptanmıştır. Ancak doğru nefes almak için, elbette hastalanmayı beklememeliyiz. 

Nefes egzersizleri, kan basıncını ayarladığından ve kalp atışlarınızı düzenlediğinden dolayı derin ve kaliteli bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Uyku sırasında aktif olan epifiz beziniz, doğru şekilde kullanılan oksijen ile optimum şartlarda çalışır. Bu da dengeli bir hormon salgılanmasını beraberinde getirir. Kaliteli uyku uyumak, vücudunuzun yenilenmesi için kaçırılmayacak bir fırsattır.

Doğru nefes almak, tüm vücudunuzda kan akımınızı hızlandıracaktır. Derinizi besleyen damarlar, bu sayede cildinizin daha da canlı ve ışıltılı görülmesini sağlar. Saçlarınıza damarlar yoluyla gidecek vitamin ve mineraller sayesinde ise, daha canlı ve kısa sürede uzayan saçlara sahip olabilirsiniz!

Sağlığımızı belirleyen noktalardan biri de organlarımızın sistematik ve düzenli bir şekilde çalışmasıdır. Kan akımı ve oksijen dengesi sayesinde rahatlayacak olan vücudunuz, organlarınızın daha sağlıklı çalışmasını sağlar. İsteminiz dışında yönetilen sistematik aktiviteleriniz, bu sayede desteklenebilir. Örneğin; bağırsaklarınızın peristaltik yani salınım hareketleri en uygun şartlarda gerçekleştiğinde, tükettiğiniz yiyeceklerin besin değerlerinden maksimum oranda faydalanabilirsiniz.

Nefes alma teknikleri; özellikle beslenmenize dikkat ettiğiniz ve kilo vermek için diyet yaptığınız dönemlerde, dış maddelere olan isteğinizi azaltır. Kısacası vücudunuzun oksijen doyumunu gerçekleştirdiğinizde, beyniniz zararlı ve abur cubur gibi sağlıksız maddeleri daha az isteyecektir. Sigara bırakma yöntemlerinde doğru nefes alma tekniklerinin kullanılma amacı da bundan kaynaklanır.

Spor Sırasında Doğru Nefes Almak Neden Önemlidir?

Spor yaptığınız esnada; esneme hareketleri, enerji verecek atıştırmalıklar ve uygun kıyafetler gibi birçok noktaya özen göstermeye çalışıyoruz. Hangi hareketin hangi bölgemizi çalıştıracağı gibi noktaları büyük ölçüde biliyoruz. Ancak işin en önemli kısmının, doğru nefes almak olduğunu çoğu zaman unutuyoruz…

Doğru ve düzenli nefes almak, yeni kas oluşumunun çok daha sağlıklı gerçekleşmesi açısından gereklidir. Ayrıca oksijenin orantılı kullanılması, kasları esnetme potansiyeline sahip olması açısından oldukça önemlidir.

Kaslarımız çalışırken, büyük oranda oksijene ihtiyaç duyar. Doğru şekilde nefes alınmadığında, vücudumuz kaslara ihtiyacı olan enerjiyi tam olarak gönderemez ve kaslar da oksijen yetersizliğine uğradığında fermantasyon gerçekleştirir. Fermantasyon, oksijen kullanılmadan sadece glikoliz yolu ile enerji üretilebilen metabolik bir süreçtir. Fermantasyon sonucunda açığa çıkan laktik asit, kan yoluyla kaslardan beynimize ulaşır. Beyinde ise bu durum, yorgunluk olarak algılanır. Bu sebeple, doğru nefes alınmadığı takdirde spor yaparken kısa sürede yorulmuş oluruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.