Pandemi döneminde düğün hazırlığına dikkat

Pandemi döneminde düğün hazırlığına dikkat

DoktorTakvimi.com uzmanlarından Psk. Seher Özpolat pandemide düğün hazırlıkları için açıklamada bulundu. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2020 yılında pandemi olarak ilan ettiği Covid-19 pandemisi fiziksel sağlık, ekonomi, sosyal ve psikolojik açıdan hepimizi etkiledi. Pandemiden korunmanın en güvenli yolu olan sosyal izolasyon sürecinde iş hayatımız, sosyal hayatımız sekteye uğradı. Evlilik kararı alan çiftlerin bu kararı kutlarken düzenledikleri söz, nişan, düğün ve nikah gibi organizasyonlar da bu süreçten olumsuz etkilendi. Sosyal bir varlık olan insanın stresli, üzgün, mutlu olduğu anlarda bunu insanlarla paylaşmasının psikolojik olarak kişileri sağlamlaştığını belirten DoktorTakvimi.com uzmanlarından Psk. Seher Özpolat, pandemiyle birlikte çiftlerin en özel günlerini aile, arkadaşlar ve sevdikleriyle paylaşamamasının moral ve motivasyonlarını düşürdüğünü hatırlatıyor.

Elinizdeki imkanların kıymetini bilin

Evlilik sürecindesiniz ve pandeminin etkileri ile birlikte düğün ya da nikah organizasyonunuzu planlamakta zorluk yaşıyorsunuz, kısıtlamalar ve belirsizlikler sizi strese sokuyor, motivasyonunuzu düşürüyor. Psk. Seher Özpolat, tüm bu sorunlarla başa çıkmanın yollarını şöyle anlatıyor: “Kapanmalar, kısıtlamalar, şehirlerarası yolculuk yasakları derken birçok planımız iptal oldu. Her şeyi kontrol edemeyeceğimizi öğrendik. Siz de planlarınızı yaparken esnek olun. Kendinizi bazen sürecin getirilerine bırakmak, elinizde olan imkanları sonuna kadar değerlendirmek gerekli. Olmayan kısımlar eğer sizin kontrolünüz altında değilse mücadele etmek enerjinizi, isteğinizi ve motivasyonunuzu düşürecektir. İmkanlar dahilinde elinizdekinin kıymetini bilin ve keyfini çıkartın. Planlama yaparken asıl amacınızdan sapmayın. Her evlilik, her ilişki kendine hastır. Planlama yaparken sizin için önemli olan hususları, ortak zevkleri belirleyin. Bu yöntem organizasyonunuzu düzenlerken birçok konsept arasında eleme yapmanıza ve size en uygun olan konseptleri belirlemenizde yardımcı olur. Nikahınızı, düğününüzü organize ederken aynı anda birçok farklı işle ilgileniyor olacaksınız. Böyle bir durumda dikkatinizin dağılması olasıdır. Yapılacaklar ile ilgili not tutmak bu durumda kurtarıcı olabilir.”

1624385305_pandemi_d__neminde_yaz_d______nleri_____in_planlamalar.jpg

Bu özel gününüzü sevdiklerinizle paylaşmak için teknolojiden faydalanın

DoktorTakvimi.com uzmanlarından Psk. Seher Özpolat, planlama sürecinde hem eşinize hem de kendinize karşı anlayışlı olmanız gerektiğinin altını çiziyor. Evlilik hazırlıklarının çiftler için çok değerli olduğunu, tüm bunların pandemi süreciyle çakışmasıyla kişiyi endişeli hissettirebileceğini belirten Psk. Özpolat, “Bireysel veya çift olarak psikolojik destek almaktan çekinmeyin. Pandemi ve evlilik süreci zorlayıcı olabilir ve işler karmakarışık bir hal alabilir. Bu süreçte bir uzmandan psikolojik destek almaktan çekinmeyin. Teknolojiden faydalanmayı da unutmayın. Hiçbir görüntülü görüşme sıcak bir sarılmanın, yan yana olmanın yerini alamasa da sevdiklerinizle bu özel gününüzü paylaşabilirsiniz. Bir telefon kadar yakında olmak pandemi sürecinin bize öğrettiği güzel şeylerden biri” diyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.