1. YAZARLAR

  2. Filiz Alp

  3. Sabahattin Ali
Filiz Alp

Filiz Alp

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sabahattin Ali

A+A-

İnsanlar vardır , bedenen aramızda olmasalar bile ziyadesiyle hep bizimle beraber olan insanlar.. yüreğimize dokunan ,naif,duygu ve düşüncenin sahipleri insanlar.. .. insanlığa aşık , güzel adamlar.. sözün efendisi  olanlar ..

 elbette edebiyatın kilometre taşları olan yazar ve şairlerinden söz ediyorum.. diğer türlü kim /ler yüreğimize en incesinden  dokunabilir ki ? edebiyatımızda o kadar çok değer var ki  bu anlamda çok bereketliyiz bir o kadar  da ne yazık ki kıymet bilmeyen bir milletiz..çünkü sürekli ön yargıların bahçesinde dolanıp durmuşuz ,dolanmaya da devam...kim ne düşünürse de düşünsün , sanatçı bu evrenin en özel insanıdır..kim ne derse desin , toplumun on adım önündedir. Sanatçı bakış açısı vardır,bu yeter.. sonradan da oluşmaz , Allah vergisi olan bir şey...peki bu değerleri , bu coğrafyada hayatın , kıymetlendirmenin neresine koyuyoruz? İşte bu konuda karnemiz de zayıf çok... çünkü biz , insanları bütünüyle kabul etmiyoruz..hep beylik cümlelerin peşinden koşuyoruz..örneği buralara sığmayacak kadar o çok ki....bir edebiyatçı olarak yüreğimin sızı Sabahattin Ali mesela.. 

Kürk Mantolu Madonnanin özel ismi..bu yüz yılda okunan muhteşem romanın ismi..buruk ve o denli güzel bir aşkı anlatan yazar.. burnumuzun direğini sizlatan kalem.. Kuyucakli Yusuf.. Sırça Köşk.. aldırma gönül diyerek , dalgalarda sesi kaybolan bir şair..Değirmende, umutları öğüten bir cesur  yürek..bizim Sabahattin Ali'miz...ama ona yakışmayan , hiçbir insana yakışmayan bir sonla edebiyat dünyasından koparılip yüreğimizi kor eden yazar ve şairin 25 Şubat doğum günüydü... popüler kültür içinde debelenen toplumun haberi olmayan sanatçıyı kaç kişi biliyor ki doğum gününü de bilsin ki...bu dünyaya her insan gibi sessiz sedasız geldi ,bir umutla..ama göçüp gitmesi insanlık onuruna yakışmadı.. kalemini adice kırdılar... susturdular ,bilmezler ki sanatçı susmaz ,hep vardır hep konuşur..Çünkü toplumları  var eden düşünce insanlarıdır, beğenirsiniz beğenmesiniz ama hep olacaklar,onlara kulak verin..toplumun aynası bu güzel insanlara yaşarken kiymet verelim, anlamaya çalışalım..bizim çok çok önümuzde olan sanatçılara vefa borcumuz hiç bitmez , bitmeyecek..tek sorun doğru anlamak doğru dinlemek... aramizdan ayrılan bütün sanatçı canların yattıkları yerler cennet bahçesi olsun, yaşayanlarin da kalemi hiç susmasin..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.