1. YAZARLAR

  2. Ogün Peçenek

  3. SİNGAPUR’DA İLGİNÇ YASAKLAR
Ogün Peçenek

Ogün Peçenek

Yazarın Tüm Yazıları >

SİNGAPUR’DA İLGİNÇ YASAKLAR

A+A-

Keyifle okuyacağınız ve okurken şaşıracağınız bir yazı sizlerle…

Bu yazımda Singapur’da yer alan ilginç yasakları aktaracağım sizlere. Belki de içinizde duymuş olanlarınız vardır. Pek tahmin etmiyorum ama eğer Singapur’ a giderseniz bunları bilmenizde fayda var.

Bu ilginç yasakları yazmadan önce biraz Singapur’u tanıtalım.

Singapur ya da resmî adıyla Singapur Cumhuriyeti, Malay Yarımadası'nın güney ucunda, ekvatorun 137 kilometre kuzeyinde yer alan bir ada ülkesidir. Kuzeyde Malezya'nın Johor eyaleti, güneyde ise Endonezya'nın Riau Adaları ile çevrili, dünyanın az sayıdaki şehir devletlerinden biridir.

Nüfusu 2017 verilerine göre 5 milyon 612 bin kişidir. Yani yaklaşık 6 milyon insan yaşamaktadır. Ülkemizde İzmir kadar diyebiliriz. 

Para birimi Singapur Doları diye geçmekte…

Resmi dilleri: İngilizce, Malayca, Tamilce, Mandarin, Standart Çince

Singapur’u kısaca tanıttıktan sonra ilginç yasaklarına ve karşılığındaki cezalara geçebiliriz.

1.Graffiti yasak!

 Singapur’daki herhangi bir yere graffiti yani sokak sanatı adıyla bilinen duvarlara resim çizme, yazı yazı yazma gibi durumlar yasaktır. Eğer bunu yaparsanız falaka cezası bile alabilirsiniz.
 
2. Park Yerin Yoksa Araba Almak Yasak!

Araba almak istiyorsunuz ancak evinizin oralarda park edeceğiniz size ait bir park yeri yoksa araba alamıyorsunuz. Ayrıca 90 bin dolar da dosya masrafı ödüyorsunuz. 

3. Sakız Çiğnemek ve Sakız Çiğnemek Yasak

Singapur’da sakız çiğnemenin yasak olmasının nedeni yere atılan sakızların toplanmasındaki zorluk. Bunun önüne geçmek için de sakız çiğnemeyi toptan yasaklayalım kararı alınmış. Sakızı yere atmanın cezası ise tam 1000 dolar!

4.Evliler Sadece Bir Ev Alabiliyor!

Evler devlet kredisiyle satışa çıkıyor. Çiftlerden ikisinin de eğer devletten aldığı bir ev varsa birini bırakmak zorunda…

5.Eşcinsel İlişki Yasak!

İki erkek veya iki kız birlikte ilişki yaşaması tamamen yasak. Eğer tespit edilirse en az iki yıl cezaevinde kalınıyor.

6. Vatandaş Değilsen Ev Yok!

Singapur vatandaşı olmayanların ev alması yasak. Eğer ev kiralamak isterseniz bir iki yıl değil; en az 99 yıllığına kiralıyorsunuz. Bu da ömür boyu Singapur’a borçlu olmanız anlamına geliyor. 

7. İnternet Her Yerde Ücretli

Singapur’a tatile gidenler 20-25 dolar internet ücreti ödemek zorunda. Öyle bedavaya internet kullanmak yok!

8.Durian Meyvesiyle Kapalı Yerlerde Bulunmak Yasak

İçi çok tatlı dışı kötü kokan bu meyve ile toplu taşıma araçlarına binmek yasak. Ayrıca kapalı mekânlara da bu meyveyle giremiyorsunuz. 

9.Kuşlara Yem Atmak Yok!


Dışarıda uçusan kuşlara yem atmak kesinlikle yasak. Nedeni ise o kuşların yemi yemezse yerde kalıp, yerlerin pis kalmasından dolayıdır. 

10. Tuvaleti Pis Bırakmak

Singapur'da kamu alanında kullanılan şeylerin bir sonraki kullanıcısına en temiz şekilde aktarılması bir trend olarak ilerliyor. Bu alışkanlık özellikle tuvaletlerde devam ediyor. Eğer biri halka açık bir tuvaleti temizlemez ise, anında 150 dolar ceza ile yüzleşiyor.

11.Tükürmek

Singapur'un tüm dünyada temiz bir ülke olarak bilinmesi sebebiyle bu tip yasaklar en üst seviyede. Eğer yere tükürürseniz çok ağır bir ceza ile yüzleşiyorsunuz.
Eğer Singapur’a gideceksiniz bunlar aklınızda bulunsun.

Kaynak: Onedio
 

Önceki ve Sonraki Yazılar