1. YAZARLAR

  2. Ömer Oktay Bal

  3. Sosyal Medya Yasaklarıyla Mücadele
Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal Medya Yasaklarıyla Mücadele

A+A-

Sosyal Medyanın Özellikleri

Türk Dil Kurumu sözlük anlamına göre ''iletişim ortamı'' ve ''iletişim araçları '' olarak tanımlanan sosyal medya, kullanıcılar tarafından oluşturulan bilginin anlık ve çift taraflı olarak paylaşılmasını sağlayan medya biçimidir.

Ülkemizde, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından mahkeme kararı ile birçok defa sosyal medya alanında kısıtlamalar getirilmiştir. Devlet güç ve kontrol mekanizmasını elinde tutmak için bu tarz yöntemler kullanıyor olsa da sosyal medyaya erişim hiçbir zaman tamamen engellenemez. Mahkeme kararıyla Twitter'ın kapatıldığı zamanlar da birçok kullanıcı Norveç internet tarayıcısı Opera IOS ve Android programları üzerinden Twitter'a girişe devam etmiştir. Bu kısıtlama dönemlerinde atılan twit sayısı saatte 1.200.000'den, 500.000'e düşmüştür.

Sosyal Medya Yasakları ve Alınacak Önlemler

Sosyal medyanın başaktörleri Google, Youtube ve Twitter gibi küresel şirketlerin merkez üssünün Amerika Birleşik Devletleri olması tesadüf değildir. ABD bu konularda esnek ve teşvik edici yasalara sahiptir. Porno ve çocuk istismarı gibi pek çok pisliği de içinde barındıran sosyal medya elbette kontrol altında tutulmalıdır fakat, yasaklamaktan ziyade insanların eğitim ve bilinç seviyelerinin artırılması bu konuda daha faydalı olacaktır. 1995 yılından itibaren denetlenemez seviyeye ulaşan internet trafiği yerine kamu spotu benzeri reklamlar ile asıl kontrol mekanizmasına ulaşılabilinir.

Sosyal medya kullanıcıları yasaklamalara karşı ilgili mahkemelere iptal davası açarak kısıtlamayı sonlandırabilir veya başka bir ülkenin internet sağlayıcısı üzerinden sosyal medyaya erişebilirler. Sosyal medya kullanım kurallarına riayet edilmeli ve aksi yönde davranış sergileyen bireylerin ilgili kolluk güçlerine bilgisi aktarılmalıdır. DNS ve VPN ayarlarının değişimiyle sosyal medya kısıtlamalarına takılmadan interneti özgürce kullanabilirsiniz. Kötülük ile mücadele esnasında iyi ve masum insanların zarar görmesi engellenmelidir. Otomobil kaydı gibi sosyal medya hesapları da hiçbir sahteciliğe izin vermeyecek şekilde son teknoloji ile dizayn edilmelidir.

Sosyal medya yasaklarıyla mücadele konusunda en önemli husus teknolojiyi yakından takip etmek ve her yaptığımız paylaşımın aleyhimize kullanılabilecek bir metaryal olduğunu unutmamaktır. İletişim amacı dışında kullanılması birçok iyi ve kötü birimin sosyal medyayı olumsuz etkilemesine ve bunun sonucunda devletin mecburen kısıtlama getirmesine yol açmaktadır. Devlet milletine karşı daima şeffaf olmalı ve bilinç seviyesinin artırılması için gerekli bütün önlemleri almalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar