1. YAZARLAR

  2. Feryal Vural

  3. Ne yaptın sen Zeus?
Feryal Vural

Feryal Vural

Yazarın Tüm Yazıları >

Ne yaptın sen Zeus?

A+A-

Yunan Mitolojisinde, Tanrıların ve hatta insanların da babası olarak bilinen gökyüzünün, yağmurun, şimşeğin ve bulutların tanrısı, Uranüs’ün çocuklarını yer altından, kardeşlerini ise babası Kronos’un karnından kurtaran, Athena, Artemis, Afrodit, Apollon, Ares ve Persephone gibi tanrı ve tanrıçaların babası, baş tanrıça Hera’nın kocası, bunca güç, kudret ve saltanata rağmen yine de gücü kardeşleriyle paylaşan, kendisi Olimpos Dağı’ndan gökleri yönetirken bir kardeşine suları, bir kardeşine yeraltını bağışlayan, adaletinden ve merhametinden şüphe edilmeyen,  zaman zaman korkunç cezalar verebilse de, sürgünü bitenleri yeniden bağrına basan Zeus, efsaneye göre insanlığa öyle bir ceza vermiş ki, bugün bile Pandora’nın kutusunu açmak ifadesi, gizemli, saklanan, yasaklanmış ve kötü olayların ortaya çıkarılması anlamına gelen bir deyim olarak kullanılıyor.

Yunan Mitolojisinde anlatılanlara göre, Titanlar savaşında yer almayan Titan Prometheus (insanlığın koruyucusu), Olimposlu tanrıların kralı Zeus'a meydan okuyup, ateşi insanlığa verdi.  Buna kızan Zeus, Prometheus'tan ve insanlıktan intikam almak için Pandora'yı (ilk kadını) tanrılara yarattırdı. 

İfestus onu toprak ve sudan yaptı, ses verdi, insan kuvveti verdi, yüzü tanrıçalara benzetildi. Athena ona el işlerini öğretti. Afrodit onu zerafetli kıldı. Argus'un katili Hermes ona edepsiz bir zihin ve hilekar bir doğa buyurdu. Kronos'un oğlu Zeus'un emirine uyan topal tanrı topraktan onu mütevazi bir yapıya büründürdü. Athena giydirdi. Ermes, tanrıların elçisi, Pandora'yı Prometheus'un kardeşi Epimetheus'a hediye olarak sundu. Epimetheus, Prometheus tarafından daha önce Zeus'un yolladığı hediyeleri kabul etmemesi için uyarılmış olmasına rağmen, Pandora'yı kabul etti ve onun güzelliğine kapılıp Pandora’yla evlendi. Zeus, Pandora'ya içinde kötülüklerin ve umudun bulunduğu bir kavanoz (Pandora'nın kutusu) verdi. Pandora'ya bu kavanozu açmamasını emretti. Öte yandan Pandora'yı meraklı kılarak kavanozun açılmasını sağlama aldı. Zeus, Prometheus'un kardeşi Epimeheus'u kullanarak Pandora'nın insanlığa karışmasını sağladı. Tanrılar tarafından verilen meraka yenik düşen Pandora da kutuyu açarak Zeus'un planını istemeden yerine getirdi. Böylece Zeus insanlıktan intikamını almış oldu. Salgınlar, hastalıklar ve kötülükler kutudan çıkıp insanoğlunun arasına karıştı. Sadece umut Pandora'nın kutusunda kaldı.

Keşke iyiliksever tanrı Prometheus ateşi insanlara hediye etmeseydi ve Zeus insanlar arasında kötülüklerin ve hastalıkların yayılmasını sağlayan o meşhur kutuyu hediye olarak Pandora’ya vermeseydi ve Pandora, merakına yenilip kutuyu açmasaydı... Belki de insanlığı insanlıktan çıkaran hiç bir kötülük bugün yaşanmaz ve saygı, sevgi, iyilik, merhamet ve vicdan gibi insani değerleri tekrar görebileceğimiz günleri, elimizde kalan tek değer olan umutla bekleyerek geçirmezdik.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.