1. YAZARLAR

  2. Ömer Oktay Bal

  3. WiFi Yerine LiFi Teknolojisi Geliyor!
Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

WiFi Yerine LiFi Teknolojisi Geliyor!

A+A-

İnternet teknolojisinin her geçen gün daha da geliştiği ve hızlandığı bu çağda kullanıcı deneyimlerini daha iyi hale getirmeye yönelik geliştirmeler yapılmaya devam ediliyor. Uzaktan kablosuz şekilde internet bağlantılarının gerçekleşmesini sağlayan kısa adıyla WiFi olarak bilinen Wireless bağlantıları artık yeni bir sistem tarafından yıkılmanın eşiğine geldi. Çok uzun bir süredir kullanılmakta olan WiFi teknolojisinin ulaştığı hız rakamları günümüzün internet kullanıcıları için gayet yeterli kullanım hızları olsa da geliştiriciler bununla yetinmeyip yeni projeleri geliştiriyor. WiFi teknolojisi li-fi adı verilen bir sistemle çok daha gelişmiş bir şekilde internet bağlantılarına ulaşılmasını sağlayabilecek. 
 

LiFi Nasıl Çalışıyor?
 

WiFi bağlantıları radyo sinyallerini kullanarak internet bağlantılarının kullanılabileceği cihazlara internet aktarılmasını sağlarken lifi teknolojisi yine kablosuz bir sistem üzerinden LED ışıklarla veri gönderilmesine olanak tanıyacak. Özellikle her geçen gün sinyaller üzerinden bağlantı kuran WiFi sistemlerinde frekans yoğunlukları olduğu dikkate alınırsa LiFi’ın sahip olduğu teknolojiyle yakın bir gelecekte aktif şekilde kullanılacağı da düşünülebilir. LiFi’ın WiFi teknolojisine kıyasla en büyük avantajlarından biri de veri yoğunluğu değerleri oluyor. WiFi ile kıyaslandığında 1000 kata kadar varabilen veri yoğunluklarının elde edilmesini sağlayan LiFi teknolojisi sayesinde 224 gigabayta kadar varan internet hızlarına ulaşılabiliyor. Bunun sağlanmasında LiFi sinyallerinin dağınık durumda bulunan radyo sinyallerini çok daha dar alanlarda toplaması etkili oluyor. 
 

LiFi Teknolojisi Neler Getirecek?
 

Henüz hala deneme aşamasında kalan çalışmalarla yürütülmekte olan LiFi projesinin ne kadar yakın bir gelecekte hangi yeniliklerle birlikte geleceği merak edilen konulardan olmaya devam ediyor. Sistemin hız ve güvenilirlik konusunda hiçbir olumsuz tarafı bulunmazken kullanıcılar tarafından tercih edilmesinde ne tür sorunlar çıkarabileceğine dair fikirlerin sadece fikir aşamasında kalması söz konusu oluyor. Li-Fi teknolojisinin özellikle dar alanlarda çok daha etkili bir şekilde çalıştığı bilindiği için pek çok internet geliştiricisi ve kullanıcısı WiFi ile elde edilen dağıtım ağlarına ulaşmanın yeni teknoloji ile mümkün olmayacağını düşünüyor. Diğer taraftan LiFi’ın ışık kaynakları üzerinden internet olanağı sağlıyor olması da gündelik hayatı büyük oranda değiştirecek yeniliklerin ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar