1. YAZARLAR

  2. Ömer Oktay Bal

  3. Yüz Tanıma Sistemi Facebook’a Gelebilir!
Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Yüz Tanıma Sistemi Facebook’a Gelebilir!

A+A-

Kullanıcı sayısı ve dünya üzerindeki kullanım alanlarının yayılışı sebebiyle dünyanın en büyük ve geniş sosyal medya platformu olarak bilinen Facebook, kullanıcıların daha güvenli bir sosyal medya deneyimi yaşamasını sağlamak için yeni özellikleri bünyesine katmaya hazırlanıyor. Yeni çıkan iPhone telefonları ile birlikte telefon dünyasını yakından takip eden kişileri büyük oranda heyecanlandıran yüz tanımayla hesaplara ve cihazlara giriş sisteminin Facebook üzerinde de denenmeye başlandığı açıklandı. Sistemin facebook üzerinde uygulanmasına ilişkin ilk çalışmaların ve denemelerin yapıldığını belirten açıklamalarda hedefin kullanıcı adı ve şifrelerin hesap güvenliğini tam anlamıyla koruyamadığı fikrinden hareket edilerek tam bir koruma sağlayacak sisteme ulaşılması hedefleniyor. 
 

Facebook Yüz Tanıma Sistemi Nasıl Çalışacak?
 

İnternet ortamında her zaman güvenlik seviyesinin en üst düzeyde tutulmasını yaptığı yeniliklerle ve korumaya yönelik düzenlemelerle sık sık ortaya koyan facebook yüz tanıma ile giriş sistemi bu güvenlik desteğinin en üst düzeye varabileceğini öngörüyor. Kısa bir süre önce başlanan denemelerde selfie çekimleri sonucunda hesap girişlerinin yapılmasını sağlayan bir sistemin ciddi olarak test edildiği bilinenler arasında. Yeni özelliğin kullanıcılar tarafından olumlu karşılanmasını sağlayan en önemli noktalardan biri de hesap güvenliğinin yanı sıra Facebook hesaplarına çok kolay bir şekilde giriş sağlayacak olan bu yeni sistemin gelmesi oluyor. Facebook’un yüz tanıma sistemini uygulamaya getirmesindeki en büyük etkenlerden biri de hali hazırda kullanılmakta olan giriş yöntemlerinin hesap güvenliğini korumada yetersiz kalması oluyor. 
 

Yeni Özellik Kullanılmaya Başlanmış Olabilir!
 

Haberin ilk kez yayılmasının ardından büyük bir ilgi uyandıran yüz tanıma ile giriş sisteminin şu anda belirli sayıya sahip kitleler tarafından test edildiği de düşünülüyor. Bu şekilde düşünülmesinin en büyük sebebi ise yakın zamanda internet ortamında paylaşılan ekran görüntüsü oldu. Bu ekran görüntüsünde İngilizce olarak kişinin kendi fotoğrafını yüklemesini söyleyen bir bölüm bulunuyor. Kullanıcıların yüzlerini açık bir şekilde gösteren fotoğrafı yüklemelerini söyleyen uyarı mesajının yer aldığı mesajda aynı zamanda fotoğrafın Facebook serverlarından da silineceğine dair bir bilgilendirme bulunuyor. Tüm bu gelişmeler yakın zamanda yeni özelliğin tüm kullanıcılara ulaşacağına işaret ediyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar