1. YAZARLAR

  2. Ali Eyce

  3. Dersimiz: İdare Hukuku!
Ali Eyce

Ali Eyce

Yazarın Tüm Yazıları >

Dersimiz: İdare Hukuku!

A+A-

Türkiye gündemine oturan Karaburun Belediye Başkanı Sayın Avukat İlkay Girgin Erdoğan, çıkan haberler ve Medya Ege Yayın Grubu Başkanımız Arif Çayan’ın da dikkat çeken ‘Başkanım, Müdürüm, Müdürüm Başkanım’ köşe yazısı üzerine, mail olarak bütün basına açıklama gönderdi.

Savunma hakkı en kutsal haktır düşüncesiyle

İşte o açıklama:

67300498_369434897089937_3698291077527109632_n.jpg

Çalışan hukuku çok iyi bilirim. Çalışan hukukçularda beni çok iyi tanır.

Mesela bazı avukatlar Ceza Hukuku’nda kendisini geliştirir, medeni hukuk konusunda bilgisinin yetersiz olduğunu söyleyerek, bilen meslektaşına bilgi alma yönlendirmesi yaparlar. Bazı avukatlar da Ticaret Hukuku’nda, bazı avukatlar da İcra Hukuku’nda, bazı avukatlar da İdare Hukuku’nda kendisini uzmanlaştırır ve geliştirir. Sonuçta hukukun bazı alanlarını çok iyi bildiklerini söylerler ama bazı konularında ise başka meslektaşlarının daha iyi bilmesini saygı ile karşılarlar.

Karaburun Belediye Başkanı Sayın Avukat İlkay Girgin Erdoğan, İdare Hukukunda biraz daha araştırma yapması ve bilgi edinmesi gerekliliği içinde olduğunu düşünüyorum.

Memur: İdari bir sisteme bağlı olarak kamu hizmetini yapmakla görevlendirilen meslek grubuna verilen isimdir.

Belediye Başkanları da, her ne kadar seçimle gelmiş olsalar da, kamu hizmeti veren idari bir sistemin belediyenin başkanı olarak memur (atanmış değil, seçilmiş memur) sayılır. Memur olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtları yapılır, yargılımı sırasında da memur statüsünde hukuku işlemlere tabi tutulurlar.

İdare Hukuku: Ders 1 der ki!

BELEDİYE ŞİRKET YÖNETİMLERİNİN GÖREVLENDİRİLMESİ VE DEĞİŞTİRİLMESİ

Gazi SERT
Hukukçu

4.1. Belediye Memurlarının Şirketlerde Görevlendirilmesi: Memurlar, belediye şirketlerinin yönetim kurullarında görevlendirilebilir. Ancak memurların, şirketlerde genel müdür, müdür veya diğer sıfatlar ile görevlendirilmeleri mümkün değildir.

İdare Hukuku: Ders 2 der ki!

Belediye başkanı, belediyenin uhdesinde bulunan şirketlerin yönetim kurulu başkanlığı veya yönetim kurulu üyeliği gibi temsili görevlerde bulunabilir ancak kendisini şirkete genel müdür, müdür olarak atayamaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.