İZMİRLİ KADINLAR ATA' YA SAHİP ÇIKACAK

İZMİRLİ KADINLAR ATA' YA SAHİP ÇIKACAK

CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen kahvaltıda bir araya gelen kadın derneklerinin başkan ve temsilcileri 9 Eylül’de Cumhuriyet’e ve Atatürk’e olan bağlılıklarını bir kez daha dile getireceklerini açıkladı.

CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanlığı örnek bir buluşmaya imza atarak İzmir’deki kadın sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcilerini bir araya getirdi. İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı’nın ev sahipliği yaptığı Kültürpark Tenis Kulübü’ndeki kahvaltılı toplantıya CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi Şehrazat Mercan, Kadın Kolları Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Perihan Yardımcı, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ile İzmir’deki birçok kadın sivil toplum kuruluşunun başkan ve temsilcileri katıldı. 
 

İZMİR’İN RUHUNU TÜM TÜRKİYE’YE YAYALIM 
 

İzmir’e, Türkiye’ye, Cumhuriyet’e ve kadın haklarına yönelik bir çok konunun konuşulduğu toplantıda ilk sözü Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş aldı. Kendisi de uzun yıllar sivil toplum kuruluşlarında görev alan Pekdaş, Türkiye’nin kadınların gücüne ihtiyacı olduğunu söyledi. İzmir’deki kadın sivil toplum örgütlerinin çok güzel işler yaptığını dile getiren Pekdaş, “Türkiye kötüye gidiyor. Dolar milyarderleri bu ülkeyi terk ederken, parası olmayan gariban bu zulmü çekmek zorunda bırakılıyor. Bugün meclis devre dışı kaldı. Türkiye saraydan çıkan Kanun Hükmünde Kararnameler ile yönetiliyor.

Oysa biz meclisin var olduğu bir sistem istiyoruz. Bizim Atatürk’e, Cumhuriyet’e borcumuz var. Bugün bu borcumuzu ödeme zamanı. Zaman akıp gidiyor ve önümüzde 9 Eylül var. 9 Eylül sadece İzmir’in kurtuluşu değil, cumhuriyetin temellerin atıldığı gündür. Bu günü coşkuyla kutlayalım. Geçmişte bir araya geldik, pek çok değişikliğin birlikte olmasını sağladık. Şimdi de bizim böyle bir rolümüz daha var. Biz birbirimize iyi gelmek zorundayız. Cumhuriyet bize bunu söylüyor. Nasıl ki Adalet Yürüyüşü’nde, Adalet Kurultayı’nda hep bir araya geldiysek, 9 Eylül’de de bir araya gelelim. İzmir’in ruhunu tüm Türkiye’ye yayalım. Bu enerjiye Türkiye’nin ihtiyacı var. Biz bunu gösterebiliriz” dedi. 
 

BU KÖTÜ GİDİŞE DUR DİYECEĞİZ
 

Başkan Pekdaş’ın ardından söz alan CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı da kadın dernekleri temsilcilerini 9 Eylül’de Havagazı Fabrikası’nda düzenleyecekleri kutlama etkinliğine davet etti.  9 Eylül’de sadece Cumhuriyetin değil, Atatürk devrimlerinin temellerinin atıldığı gün olduğunu dile getiren Balcı, “Maalesef ülkemizde geriye gidiş var. Bugün Müftülere nikah kıyma yetkisi verildi. Kadın ve erkeğin eşit olmadığını iddia eden bir müfredatla çocuklarımız eğitiliyor. Mustafa Kemal Atatürk ders kitaplarından kaldırılıyor. Bizler Mustafa Kemal Atatürk’e ve Cumhuriyet’e inanmış insanlarız. Hep birlikte hareket edersek, güçlerimizi birleştirirsek kazanırız. Amacımız, hedefimiz aynı. Atatürk’ün bize kazandırdıklarından asla vazgeçmeyeceğiz. Cumhuriyetimiz için her şeyi yapmaya devam edeceğiz ve bu kötü gidişe dur diyeceğiz” diye konuştu.
 

 BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM
 

Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi Şehrazat Mercan da İzmir’in Türkiye’nin aydınlık yüzü olduğunu belirterek,” Atatürk’ün 9 Eylül’den bir gün önce Belkahve’den İzmir’e bakar der ki, ‘Bu şehre bir şey olacak diye çok korktum’ der. Bu söz beni çok etkiledi. Biz oldukça bu kente hiçbir şey yapamazlar. Biz çok güçlüyüz.  Gücümüzü hiç düşürmeden, gelin el ele verelim ve birlikte mücadele verelim” diye konuştu. Kadın Kolları MYK Üyesi Perihan Yardımcı ise sivil toplum kuruluşlarıyla daha iyi bir diyalog içerisinde hep birlikte çalışacaklarını söyledi. Açılış konuşmalarının ardından katılımcı kadınlar tek tek söz alarak düşüncelerini paylaştı. Verimli geçen toplantı sonunda tüm katılımcı kadınlar 9 Eylül’de bir araya gelerek Cumhuriyet’e ve Atatürk’e olan bağlılıklarını bir kez daha dile getirme sözü verdi.  

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.