1. YAZARLAR

  2. Meral Uyar

  3. İZTA “DAHA HIZLI,DAHA EKONOMİK ve DAHA KONFORLU”
Meral Uyar

Meral Uyar

Yazarın Tüm Yazıları >

İZTA “DAHA HIZLI,DAHA EKONOMİK ve DAHA KONFORLU”

A+A-

SÖZLÜK ANLAMI “SAĞLAMLAŞTIRMA, GÜÇLENDİRME” OLAN TAHKİMİN HUKUKİ TERİM ANLAMI İSE “UYUŞMAZLIKLARDA MAHKEME YERİNE HAKEME BAŞVURMAK”TIR.

TİCARİ UYUŞMAZLIKLARIN MAHKEME YERİNE HAKEMLERCE ÇÖZÜMLENDİĞİ BİR MERKEZ OLARAK İZMİR TAHKİM DERNEĞİ’NİN BİRİNCİL AMACI İZMİR’DEN YOLA ÇIKIP TÜM EGE BÖLGESİ’NE VE TÜM TÜRKİYE’YE TAHKİMİ ANLATMAK, TANITMAK VE UYGULAMAKTIR.

TAHKİM’DEN SON DÜZENLEMELER İLE KAMU KESİMİ DE FAYDALANABİLİYOR.

Özel hukuk hükümlerine tabi bağımsız bir kurum olan İZTA için, 2018’e girerken yürürlüğe giren yeni yasal düzenleme dönüm noktası oldu. Kamu İhale Kurumu’nun (KİK) İhale Uygulama Yönetmeliklerinde değişiklik yapılmasına dair düzenlemeler, 30 Aralık 2017 tarihli Resmî Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Çerçeve Anlaşma, Danışmanlık Hizmet Alımı, Hizmet Alımı, Mal Alımı, Yapım İşleri ihaleleriyle ilgili yönetmeliklerdeki değişikliklerin 19 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girmesiyle, ihale sözleşmelerinden doğacak uyuşmazlıkların İZTA Tahkimi ile çözümlenmesinin önü açıldı.

Böylece, Başbakanlık Genelgesi’nin hayata geçirilmesi yönünde mevzuat düzenlenirken, özel sektörün ardından kamu kesimi ile ilgili uyuşmazlıklarda da İZTA Tahkiminden yararlanma zemini yaratıldı. Yeni uygulamaya göre, kamu ihale sözleşmelerinin yürütülmesi aşamasında taraflar arasında doğabilecek uyuşmazlıkların çözümü için, idarelerce “Türk mahkemeleri ya da tahkim” seçeneklerinden biri tercih edilebiliyor.

Bunun için tarafların sözleşmelerine bu iki alternatiften birini yazmaları gerekiyor. Tahkimin tercih edilmesi durumunda, uyuşmazlık yabancılık unsuru taşıyorsa İZTA Tahkim Kuralları veya 4686 sayılı Milletlerarası Tahkim Kanunu hükümlerinden biri seçilerek çözüm yoluna gidilmesi öngörülüyor. Yabancılık unsuru olmayan uyuşmazlıklar için ise İZTA Kuralları işletiliyor.

Kamu ihalelerinin işleyişiyle ilgili yeni düzenlemeler kapsamında, uyuşmazlık çözümünde tahkim yolunun tercih edilmesi halinde, uyuşmazlık maddesinin sözleşmelerde şu ifade ile yer alması gerekiyor; “Sözleşme ve eklerinin uygulanmasından doğabilecek her türlü uyuşmazlık (sözleşme hükümlerine göre idarenin re’sen hareket etme ve karar verme yetkisine haiz olduğu haller hariç) İZTA Tahkim Kuralları uyarınca nihai olarak tahkim yoluyla çözümlenecektir." Özel sektörün ardından, kamu ihale sözleşmelerinde de İZTA tahkim şartının yazılmaya başlanmasıyla, dava trafiğinin yoğunlaşması ve İZTA’nın etkinliği arttıkça devlet mahkemelerinin yargı yükünün de hafiflemesi bekleniyor.

NEDEN İZTA ?

Tahkim kararınız için İZTA’yı seçmek, yargılamalarınızın başarısını güvence altına almaya yardımcı olacaktır. İZTA’da çalışan profesyoneller, tahkim konusunda tutkulu ve alanlarında uzmanlığa sahiptirler. Dahası İZTA; büyük, modern bir sermayenin sunabileceği tüm lojistik avantajlara sahiptir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.