RTÜK Türkçe ödülleri verecek

RTÜK Türkçe ödülleri verecek

RTÜK, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı 'Dünya Dili Türkçe' seferberliğinin ardından ilan edilen 'Yunus Emre ve Türkçe Yılı' kapsamında bir etkinlik düzenliyor.

Türkiye'deki radyo, televizyon ve internet ortamından isteğe bağlı yayınları düzenlemek ve denetlemekle görevli olan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yayınlarda Türkçenin doğru, güzel ve anlaşılır kullanılmasına önem veriyor. Yayın hizmetlerinde dil kullanımı hususunda sadece denetleme yapmayan Üst Kurul, aynı zamanda Türkçenin görsel ve işitsel medyada doğru kullanılmasını sağlamak amacıyla çeşitli projeler yürütüyor. Bu kapsamda önce "Radyo ve Televizyonlarda Doğru, Güzel ve Anlaşılır Türkçe Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi"ni hayata geçiren RTÜK, bu yıl ise “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ilanı doğrultusunda Türk Dil Kurumu (TDK) ile görsel-işitsel medyada Türkçenin doğru ve güzel kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik iş birliği protokolü imzaladı.

21.jpg

Doğru Türkçe Kullanımı

RTÜK, görsel ve işitsel medya alanında Türkçenin doğru, güzel ve anlaşılır kullanımını teşvik etmek amacıyla çeşitli kategorilerde "Güzel ve Doğru Türkçe Kullanımına" yönelik ödüller vermeyi kararlaştırdı. Yayın kuruluşlarına çağrıda bulunan Üst Kurul, ödül almaya aday gösterilecek programların adlarının ve yayın tarihlerinin 30 Eylül 2021 tarihi mesai bitimine kadar iletilmesini istedi. Yayın kuruluşları, aday programlarını “turkceodulleri@rtuk.gov.tr” adresine internet üzerinden iletecek. Bildirilen programlar RTÜK’te kurulacak Türkçe konusunda Türkiye’nin önde gelen uzman isimlerinin yer alacağı seçici kurul tarafından incelenerek nihai karar verilecek ve ödül alan yayıncılar düzenlenecek törenle ödüllerine kavuşacak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.