1. YAZARLAR

  2. Ebru Akçınar Özgür

  3. Turizm Katkı payı beyannamesi kimler verecek?
Ebru Akçınar Özgür

Ebru Akçınar Özgür

Yazarın Tüm Yazıları >

Turizm Katkı payı beyannamesi kimler verecek?

A+A-

Değerli Okurlarım; Bugün sizlere kimler Turizm Payı Beyannamesi verecek bu konuda bilgi vermek istiyorum .

Turizm payı, 15/7/2019 tarihli R.G’de yayımlan 7183 sayılı Kanunun 6 ncı maddesi gereğince aşağıda belirtilen ticari işletmelerin yatırımcısı veya işletmecisi olan gerçek veya tüzel ki- şilerin bu işletmelerdeki faaliyetleri sonucunda elde ettikleri net satış ve kira gelirlerinin toplamı üzerinden alınan payı ifade etmektedir.

Söz konusu Kanunun 6 ncı maddesi uyarınca Turizm payı; aşağıda sayılan ticari işletmelerin yatırımcısı veya işletmecisi olan gerçek veya tüzel kişilerin bu işletmelerdeki faaliyetleri sonucunda, 1 Ekim 2019 tarihinden itibaren, elde ettikleri net satış ve kira gelirlerinin toplamı üzerinden;

a) Bileşik tesisler ile konaklama tesislerinden binde yedi buçuk,

b) Bakanlıktan belgeli yeme-içme ve eğlence tesislerinden binde yedi buçuk,

c) Deniz turizmi tesisleri ile Bakanlıktan belgeli deniz turizmi araçlarından binde yedi buçuk,

ç) Seyahat acentalarından (münferit uçak bileti satışları hariç) on binde yedi buçuk,

d) Havayolu işletmelerinden (Sadece ticari yolcu taşımacılığından elde edilen net satış hasılatı Turizm payına tabi olup, yük taşımacılığından elde edilenler üzerinden turizm payı olmayacaktır) on binde yedi buçuk,

e) Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilenler hariç olmak üzere havalimanı ve terminal işletmelerinden binde iki,

oranında alınacaktır.

Kış, termal, sağlık, kırsal ve nitelikli spor turizmi gibi Bakanlık tarafından teşvik edilmesi uygun görülen turizm türlerinde faaliyet gösteren tesisler için bu oranlar yüzde elli indirimli olarak uygulanacaktır.

Aynı bünyede yukarıda sayılan faaliyetlerden birden fazlası varsa, her bir faaliyet için yukarıda öngörülen oranlar ayrı ayrı uygulanacak ve bulunacak turizm payı topluca, birlikte beyan edilecektir.

        B) Turizm Payının Yürürlük Tarihi

Uygulamanın yürürlük tarihi 01/10/2019 olup, bu tarihten itibaren elde edilen gelirlere uygulanacaktır.

C) Turizm Payının Hesaplanmasında Özellikli Durumlar

1) Otele ait tüm ünitelerden elde edilen gelirler turizm payının hesaplanması

Otelin bulunduğu yapıda tesis içinden müşterileri için doğrudan ulaşım imkânı sunan fiziki bağlantısı bulunmayan ve otel dışına hizmet veren banka, ATM, kuaför, kuyumcu, lokanta gibi ticari üniteler için turizm payı hesaplanmayacaktır.

Ancak tesis içinden müşterileri için doğrudan ulaşım imkânı sunan fiziki bağlantısı bulunan veya bütünlük içerisinde olan yan üniteler için turizm payı hesaplanacaktır.

2) Kapsama giren işletmelerin faaliyetleri dışında elde ettikleri kira gelirlerinin durumu

7183 sayılı kanun ve bu kanuna bağlı olarak yayınlanan I sıra no.lu Turizm Payı Beyannamesi Genel Tebliğine göre kira gelirlerinin beyan edilmesi ile ilgili uygulama;

I. Turizm payı, kapsama giren ticari işletmelerin yatırımcısı veya işletmecisi olan gerçek veya tüzel kişilerin bu işletmelerdeki faaliyetleri sonucunda elde ettikleri net satış ve kira gelirlerinin toplamı üzerinden alınacaktır.

II. Kira geliri, 7183 sayılı Kanunun 6 ncı maddesi kapsamında kalan işletmelerin işletmecisi tarafından üçüncü kişilere kiraya verilen alt ünitelerden elde edilen kira gelirini ifade etmektedir.

3) Turizm Beyanına Tabi Satışlardan iade durumun (aynı dönem veya farklı dönemler)

Turizm payının hesabında satıştan iade edilen tutar, iade edildiği dönem hasılat payından düşülecektir.

2/11/2019 tarihi itibarıyla Turizm Payı Beyannamesi vermekle yükümlü olanların turizm payı mükellefiyetinin tesis işlemlerinin yapılması için bu Tebliğin yayımlandığı 2 Kasım 2019 tarihten itibaren 15 gün içinde (Son tarih 17 Kasım 2019) Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnteraktif Vergi Dairesi (https://ivd.gib.gov.tr/) sistemi üzerinden elektronik ortamda başvuru yapmaları ya da dilekçe ile yetkili vergi dairesine müracaat etmeleri veya dilekçelerini kayıtlı posta (Taahhütlü, Acele Posta Servisi (APS) vb.) ile göndermeleri gerekmektedir.

4)Turizm Payı Beyannamesi 

a) Kurumlar Vergisi Mükellefleri için aylık dönemler hâlinde;

  BEYAN DÖNEMİ BEYAN SÜRESİ

 OCAK

ŞUBAT AYININ SON GÜNÜ

ŞUBAT

MART AYININ SON GÜNÜ

MART

NİSAN AYININ SON GÜNÜ

NİSAN

MAYIS AYININ SON GÜNÜ

MAYIS

HAZİRAN AYININ SON GÜNÜ

HAZİRAN

TEMMUZ AYININ SON GÜNÜ

TEMMUZ

AĞUSTOS AYININ SON GÜNÜ

AĞUSTOS

EYLÜL AYININ SON GÜNÜ

EYLÜL

EKİM AYININ SON GÜNÜ

EKİM

KASIM AYININ SON GÜNÜ

KASIM

ARALIK AYININ SON GÜNÜ

ARALIK

OCAK AYININ SON GÜNÜ

b) Diğer Mükellefler için üç aylık dönemler hâlinde; (Ocak-Şubat-Mart, Nisan-Mayıs- Haziran, Temmuz-Ağustos-Eylül, Ekim-Kasım- Aralık)

a) Gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunanlar için gelir veya kurumlar vergisi yönünden bağlı olduğu,

b) Gelir veya kurumlar vergisinden mükellefiyeti bulunmayan gerçek kişiler için yerleşim yeri adresinin bulunduğu, gerçek kişiler dışında kalanlar için ise kanuni merkezi/işyerinin bulunduğu, yer vergi dairesidir.

5)Turizm Payı Beyannamesini vermekle yükümlü olanlar, beyan dönemi içerisinde net satışı ve kira geliri bulunmasa dahi Turizm Payı Beyannamesini vermekle yükümlüdürler. Bu durumda beyannamenin, “Beyan edilecek turizm payı bulunmamaktadır” seçeneği işa- retlenerek gönderilmesi gerekmektedir.

6)Ödenen turizm payı, kurumlar vergisi ve gelir vergisi mükellefleri tarafından matraha esas kazancın tespitinde gider olarak dikkate alınacaktır.

 7)Turizm Payı Beyannamesinin elektronik 

Ortamda beyan edilmesi zorunludur.

Turizm payının beyan süresi, beyan dönemini takip eden ayın son günüdür.

Kurumlar vergisi mükellefleri- ninEkim/2019dönemine ilişkin olarak vere- cekleri ilk beyannamelerini beyan dönemini takip eden ayın son günü olan 30/11/2019 tarihinin resmi tatil gününe denk gelmesi nedeniyle 2/12/2019 günü (resmi tatili takip eden ilk işgünü) saat 23.59’a kadar,

Kurumlar vergisi mükellefleri dışındaki diğer mükelleflerin, Ekim-Kasım-Aralık/

2019 dönemine ilişkin olarak verecekleri ilk beyannamelerini 31/1/2020 günü saat 23.59’a kadar, elektronik ortamda beyan etmeleri ve aynı süre içerisinde ödemeleri gerekmektedir.

 Turizm payı beyannamesi ile toplanacak verginin  turizme katkı sağlanacak şekilde harcanmasını temenni ediyor  ve  Mustafa Kemal Atatürk ‘ün “Bu vatan, çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya layıktır.”sözünü buradan hatırlatmak istiyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.